2018'de Tarihe Karışacak | Akcakoca Gazetesi

SON DAKİKA

2018’de Tarihe Karışacak

Bu haber 11 Mart 2017 - 8:28 'de eklendi ve 58 kez görüntülendi.

Adil Kullanım Kotası ne zaman kalkıyor?

 

Adil Kullanım Kotası veya diğer adıyla Adil Kullanım Noktası, internet kullanıcılarının yıllardır en çok şikayetçi olduğu konuydu. İnternet sağlayacıları bu konuda belirli ölçüde çalışmalar yapsa da kullanıcıları tatmin etmiyordu. Gündeme bomba gibi düşen bu gelişme ise yüz binlerce internet kullanıcısını mutlu edecek.

Adil Kullanım Kotası kalkıyor

BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, Adil Kullanım Kotası’nın tamamen kaldırılacağını geçtiğimiz günlerde resmi Twitter hesabı üzerinden duyurdu. Sayan’ın paylaştığı görsel ile bu sürecin nasıl ilerleyeceği de açıklandı.

Adil Kullanım Kotası uygulaması 2018 yılı sonu ile tamamen kaldırılacak. Belirtilen bu tarihe kadar geçecek olan süreçte ise kullanıcılara bazı esneklikler sunulacak. 1 Mayıs 2017 tarihinden itibaren gece 02:00 ile sabah 08:00 arası saatlerde AKK (AKN) geçerli olmayacak. Yani kullanıcıların bu saatler aralığında yapacağı internet kullanımları AKK kotasını etkilemeyecek.

Adil Kullanım Kotası ne zaman kalkıyor?Mobil internet kullanıcıları için de AKN sonrasında veri indirme hızı 128 Kbit/s olarak belirlendi. Sabit internet kullanıcılarında ise AKN hız sonrası uygulaması, kullanıcının sahip olduğu tarifeye ve pakete uygun olarak belirlenecek. Bu önemli bir gelişme zira 100 Mbps internet paketi kullanan ile 25 Mbps pakete sahip olan kullanıcılar AKN sonrası aynı hızları kullanmayacak.

Bu çalışma mobil ağlar için 1 Mart 2017 tarihinden itibaren, sabit genişbant kullanımında ise 1 Mayıs 2017 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek.

Adil Kullanım Kotası ise 2018 yılı sonunda tarihe karışacak.