45 Milyon liranın 5 Milyonu hesaplara yattı -

SON DAKİKA

45 Milyon liranın 5 Milyonu hesaplara yattı

Bu haber 09 Ekim 2019 - 12:54 'de eklendi ve 2.424 görüntüleme kez görüntülendi.

 

 

18 Temmuz’da Akçakoca ve Cumayeri ilçeleri ile çok sayıda köy ve ilçe merkezini etkisi altına alan sel afetinin yaraları sarılırken, selden etkilenen tarım üreticilerinin zararları tazmin edilmeye başlandı. 

Daha önce selden zarar gören konut ve işyeri sahiplerine belirli ölçülerde para desteği veren Hükümet, şimdi de selden etkilenen tarım üreticilerinin banka hesaplarına para yatırdı. 

Düzce Valiliği’nin merkezinde yar aldığı hasar tespit komisyonlarının belirlemelerine göre, ağırlıklı olarak fındık bahçelerinin içinde yer aldığı tarımsal alanların zararları toplamda 45 milyon lira olarak tespit edilmişti.

Edinilen bilgilere göre, toplamda 45 milyon lira olan afetzede tarım alanları desteğinin 5 milyon liralık dilimi, afetzede tarım üreticisinin banka hesaplarına yattı. 

Alınan bilgilere göre, bir üreticinin zarar gören fındık bahçesinin dönümüne 260 lira civarında bir ödeme yapılacak. 

Hesaplara yatırılan paraların, toplam para olan 45 milyonun yüzde 9’u civarında olduğu göz önüne alındığında, Hasar Tespit Komisyonları tarafından 1 dönüm fındıklığı selden zarar görmüş olarak kayıt altına alınan üreticiye gelen para, toplam paranın yüzde 9’una denk gelen rakam olan 26-27 lira dolayında olacak. 

Toplam zararın 45 milyon lira olarak tespit edildiği afet ödeneğinde kalan 40 milyon liranın ise, önümüzdeki günlerde afetzedenin hesabına ödeneceği bilgisine ulaşıldı.

 

 

 

 

 

.