8 Mart kadınlar günü öncesi,kadınlar kansere karşı bilinçlendiriliyor | Akcakoca Gazetesi

SON DAKİKA

8 Mart kadınlar günü öncesi,kadınlar kansere karşı bilinçlendiriliyor

Bu haber 10 Mart 2017 - 8:57 'de eklendi ve 67 kez görüntülendi.

Düzce KETEM (Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkez) ekipleri, Gezici tanıtım araçlarıyla Akçakoca Kapalı Pazar Yeri önünde kadınları rahim ağzı ve meme kanserleri konusunda bilgilendirdi.

 

Sağlık personeli başında bulunduğu mobil sağlık aracından özellikle kadınları hastalıklara karşı bilgilendirecek video gösterimi yapılırken, Pazar yerinde bulunan kadınlara çeşitli tanıtım ve bilgilendirme broşürleri de dağıtıldı.

 

Söz konusu gezici sağlık bilgilendirme çalışmasıyla ilgili basın mensuplarına açıklama yapan sağlık ekibi , ‘’Aile hekimliklerinde kanser taramaları ücretsiz olarak yapılıyor. 30 yaş ve üzeri bayanlarda rahim ağzı kanseri taraması, 40 yaş üzeri bayanlarda da meme kanseri riskine karşı Düzce KETEM’e (Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkez) götürüp çekimlerini yapıp geri getiriyoruz’’ dedi.

Aynı zamanda 50-70 yaş arası kadın ve erkeklere bağırsak kanseriyle ilgili tarama yapıldığını ve bunlarla ilgili vatandaşların evlerinde kendi başlarına yapacakları testler dağıttıklarını belirten sağlık ekibi , ‘’1-30 Ekim meme kanseri haftası olduğu için halkımızı bu konularda bilinçlendirmek için mobil aracımızla buraya geldik ve bilgilendirici broşürlerimizi dağıttık’’ şeklinde konuştu.

Salı günü Akçakoca’nın pazarı olduğu için, burada kadınların çokça bulunacağını söylerken, burada görüştükleri kadınlardan mamografi çektirmek isteyenlerin bilgilerini alıp randevu koşullarını sağladıklarını da sözlerine ekledi.