Cami Cemaati Yaz Saati Uygulamasının Azizliğine Uğradı | Akcakoca Gazetesi

SON DAKİKA

Cami Cemaati Yaz Saati Uygulamasının Azizliğine Uğradı

Bu haber 26 Mart 2017 - 10:46 'de eklendi ve 62 kez görüntülendi.

Avrupa’da gece yarısından sonra saatler 1 saat ileri alınarak ‘Yaz saati’ uygulamasına geçildi. Böylece Avrupa ülkelerinin yaz saati kalıcı hale getirilen Türkiye ile arasındaki 1 saatlik fark ortadan kalktı. Ancak bu durum bazı cihazların otomatik saat güncellemesi yapması ile kafa karışıklığına sebep oldu.

Ancak yaz saati uygulamasının azizliğine uğrayan Bazı camilerde saatler kendini otomatik olarak bir saat ileri alınca Düzce’de sabah ezanları vaktinden bir saat önce okundu. ilk ezanların okunması üzerine ezanı duyan bazı vatandaşlar yataklarından fırlayıp camilere akın etti.

Hal böyle olunca Düzce’de de işler karıştı. Bu sabah 06:42’de okunması gereken sabah ezanı bir saat erken okundu. Durumu fark eden müezzin ise ezanı yarıda kesti.

Ancak okunan ezanın yanlış okunduğu ve ezana daha bir saat olduğunu ise camilere gittiklerine fark ettiler.

WhatsApp Image 2017-03-26 at 09.44.17 (3)

Düzce’de bir çok camiden okunan otomatik ezan sistemi nedeniyle görevliler de zor anlar yaşadı. Görevliler erken okunan ezana müdahale etse de bir çok vatandaş okunan ezanı duyup camilere gitmeyi tercih etti.

Merkez Büyük Camiinde de vatandaşlar ezanın erken okunduğunu ilk etapta anlayamadı. Saatlerin ileri alınıp alınmadığı konusunda da tereddüte düştüklerini belirten vatandaşlar namazı kaçırmamak için ezan sonrası camiye geldiklerini söylediler.

WhatsApp Image 2017-03-26 at 09.44.17 (2)

Saatler ileri alındı mı?

Avrupa ülkelerinde 26 Mart pazar günü saat 03.00’te 1 saat ileri alınması ile Türkiye arasındaki zaman farkı yine 1 saate, İngiltere ile 2 saate düşmüş oldu. Türkiye ise saatler aynı kaldı. Ancak bazı elektronik cihazların otomatik olarak saati değiştirdiği belirtiliyor. Bu nedenle çok sayıda kişi sosyal medyada paylaşımlarda bulunmaya başladı.