AKÇAKOCA 1. KİTAP GÜNLERİ BAŞLADI | Akcakoca Gazetesi

SON DAKİKA

AKÇAKOCA 1. KİTAP GÜNLERİ BAŞLADI

Bu haber 13 Ocak 2018 - 16:14 'de eklendi ve 135 kez görüntülendi.

Tarihinde İlk Olarak Düzenlenen Binlerce Kitap, Onlarca Yazar ve Onlarca Yayınevini ”Kitap Günleri Etkinliğinde” Buluşturan Akçakoca, Kültürel Alanda Bir İlki Gerçekleştirdi.

Akçakoca Sky Tower Deluxe Hotel salonlarında açılan ve 13- 22 Ocak tarihleri arasında yazarları ve kitaplarını Akçakocalılarla buluşturacak olan kitap günlerine ülke genelinde tanınmış  yaklaşık 17 yayınevinin  katılacağı ve çok sayıda yazarın söyleşiler ve imza günleri için Akçakoca’da olacağı belirtildi.

Bugün saat 13.00’de Belediye Başkan Yardımcıları Ali Direk, Suat Madenci, Sky Towers İşletmecisi Umut Çakırhan, yazarlar, yayınevi temsilcileri ve kitapseverlerin katılımıyla  açılış yapılan  1. Akçakoca Kitap Günleri’ne, Akçakoca’nın yetiştirdiği eğitimci şair-yazar Yunus Kara, Hüsamettin Kaya, Şair ve Yazar Ömer Emecan, Yazar Nazmi Kal ve yazar Osman Variçli’de katılıp kitaplarını imzaladılar.

Kitap fuarının ilk gününe Akçakoca siyasetinin temsilcilerinin de ilgisi bir hayli yüksekti. CHP İlçe Başkanı Ömer Başar ile Ak Parti İlçe Kadın Kolları Başkanı Lehuza Sarıca fuara ilk katılan siyasiler olarak dikkat çekti.

Açılış kurdelesini kesen Belediye Başkan Yardımcısı Ali Direk kurdele kesiminden önce yaptığı konuşmada şunları söyledi:

”Akçakoca’da  kültürel alanda böyle kapsamlı bir etkinliğin ilk kez yapılıyor. İlçemizin kültür yaşamına bir renk kattınız ve katkı verdiniz. Tüm değerli yazarlarımıza, yayınevi temsilcilerine, organizasyonun düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum.“

Daha sonra yazarları ve yayınevi stantlarını gezen Başkan Yardımcılarına bazı yazarlar kendi kitaplarını imzalayarak hediye ettiler ve sohbet ettiler.

İlk günün ziyaretçileri arasında  dikkatleri çeken  ilköğretim öğrencisi Rüya Esendağ etkinliğin  açılmasından kitapsever olarak  mutan mutlu olduğunu belirtirken, Akçakoca’nın gelini olduğunu söyleyen ve fuarda ilk kitabı satın alan kişi olarak kayıtlara geçen kitapsever ise duygularını “Akçakoca’ya yerleşeli  henüz üç ay oldu. böyle bir etkinliğin açılmasını önemli buluyorum.  Akçakoca’lı olduğunu öğrendiğim Yazar Nazmi Kal’ın Atatürk ile ilgili önemli bir eserini alma fırsatını buldum “ sözleriyle ifade etti.

Fuarın ilk gününde ulusal yazarlar Gülseren Akdaş, Hamide Yeşilyurt, Nesibe Özcan Biçer standlarda bulunurken,  Akçakocalı yazarlarımız  adına fuarın oluşumuna katkı veren eğitimci yazar Yunus Kara ise duygularını şöyle ifade etti:

“Başka yerlerde gördüğümüz ve Akçakoca’da olmasını çok arzuladığımız bu güzel etkinliğin açılışını çok önemli buluyoruz . Emeği geçen herkese ve katılımcılara teşekkür ediyor, vatandaşlarımızın fuara ilgisini bekliyorum.“

Etkinliğe ev sahipliği yapan otelin işletmecisi ve organizasyonun ana sponsoru Umut Çakırhan ise, “Ülkenin tanınmış 17  yayın kuruluşu ile 30 yazarını okuyucuyla buluşturma, Akçakoca’nın sosyo kültürel yaşamına katkı vermesi ve bizim de içinde yer almayı arzu ettiğimiz 10 gün sürecek bir etkinliği  gerçekleştirdik.  İşletme olarak bu tür organizasyonları yapmayı sürdüreceğiz “ dedi.