Akçakoca Demirciönü Tabiatı Koruma Alanları İçin Protokol İmzalandı | Akcakoca Gazetesi
SON DAKİKA

Akçakoca Demirciönü Tabiatı Koruma Alanları İçin Protokol İmzalandı

Bu haber 25 Haziran 2020 - 9:06 'de eklendi ve 3.659 kez görüntülendi.

algun2

Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi, Düzce il sınırları içerisinde bulunan “Demirciönü Tabiatı Koruma Alanları”nın kaynak değerleri envanter-araştırma ve izleme programının geliştirilmesi amacıyla, Tarım ve Orman Bakanlığı 9. Bölge Müdürlüğü Düzce İl Şube Müdürlüğü ile iş birliği protokolü imzaladı.

Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi, Düzce il sınırları içerisinde bulunan “Demirciönü Tabiatı Koruma Alanları”nın kaynak değerleri envanter-araştırma ve izleme programının geliştirilmesi amacıyla, Tarım ve Orman Bakanlığı 9. Bölge Müdürlüğü Düzce İl Şube Müdürlüğü ile iş birliği protokolü imzaladı.

Orman Fakültesi Dekanlık binasında gerçekleştirilen iş birliği protokolünü Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi adına Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haldun Müderrisoğlu, Düzce İl Şube Müdürlüğü adına ise Düzce İl Şube Müdürü Mevlüt Şanlı Şimşek imzaladı.

Protokol, “Demirciönü Tabiatı Koruma Alanları”nın kaynak değerleri envanter-araştırma ve izleme programının geliştirilmesi için yapılacak faaliyet ve Ar-Ge çalışmalarını kapsıyor. Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi protokolde, tüm uzmanlık gerektiren çalışmaların bilimsel temellere dayalı olarak yürütülmesinden ve çalışma alanında araştırma yapacak uzmanların temin edilmesinden sorumlu olacak. Ayrıca Düzce Üniversitesi tarafından görevlendirilen ve adları İdareye bildirilen uzmanlar, arazi çalışmalarının koordinasyonundan ve tabiatı koruma alanı kaynak değerleri envanter-araştırma ve izleme faaliyetleri kapsamında elde edilen verilerin plan şablonuna uygun şekilde belgelenmesinden de sorumlu olacak.

Düzce İl Şube Müdürlüğü ise kendi bünyesinden bir personeli bu çalışmalar çerçevesinde görevlendirecek. Görevlendirilen personel, tabiatı koruma alanı kaynak değerleri envanter-araştırma ve izleme faaliyetleri, konusunda oluşturulacak iletişim ağından sorumlu olarak, iletişim ağının etkin ve verimli yönetilmesini sağlayacak. Uzmanlarca teslim edilen bilimsel raporun basımı gerçekleştirilecek. Bu kapsamda arazi çalışmalarında kullanılacak araçların temini sağlanacak.

Demirciönü Tabiatı Koruma Alanı neresidir

Akçakoca ilçesi Akkaya köyü sınırları içerisindedir. Saha 430 ha olup 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22 nolu orman bölmelerini ihtiva eder. 12/04/1994 tarihinde tescil edilmiştir. Tabiatı koruma alanı olarak belirlenen alanda Kayın, Gürgen, Kestane, Meşe türlerinin yer yer saf, yer yer karışık mesçereler oluşturması optimum yayılış alanlarından doğal özellikleri bozulmamış bir örneğini teşkil etmesinin yanı sıra zengin bir alt flora ve fauna potansiyeline sahip bir orman ekosistemi özelliği göstermesidir. Akçakoca-Ereğli karayolunun Akçakoca’dan itibaren 10 uncu kilometresinde ve Düzce-Zonguldak il sınırındadır.

Genel Müdürlüğümüzce, bu nadir ekosistemin kaynak özelliklerinin korunarak bilim ve eğitim çalışmalarının hizmetine sunmak ve doğal özelliği bozulmadan korunmasını sağlamanın yanı sıra bu alanların günümüz insanının ve gelecek nesillerin faydalanmasına sunmak amacıyla bu saha Tabiatı Koruma Alanı olarak tesis edilmiştir.

 

 

 

 

 

 

.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

algun2

algun2

G-B4C5BEBXKN