Akçakoca Mavi Bayrak sayısında gurur verici gelişme | Akcakoca Gazetesi

SON DAKİKA

Akçakoca Mavi Bayrak sayısında gurur verici gelişme

Bu haber 22 Mayıs 2020 - 12:49 'de eklendi ve 3.815 kez görüntülendi.

Uluslararası Mavi Bayrak Jürisi, 2020 yılı Mavi Bayrak ödüllerini açıkladı. Bu yıl Türkiye’de 486 plaj, 22 marina ve 7 yat Mavi Bayrak almaya hak kazandı.

Akçakoca ise Karadeniz bölgesinde 3 Mavi Bayraklı plajı  Cenezi Kalesi, Çuhallı ve Akevler plajları ile zirvedeki yerini koruyor.

Uluslararası Mavi Bayrak Jürisi, 2020 yılı Mavi Bayrak ödüllerini açıkladı. Bu yıl Türkiye’de 486 plaj, 22 marina ve 7 bireysel yatta Mavi Bayrak dalgalanacak.

Ülkemizde Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) koordinasyonunda yürütülen Mavi Bayrak Programı, uluslararası alanda Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı-FEE koordinasyonunda Dünyada 49 ülkede uygulanıyor.

 

Merkezi Danimarka Kopenhag’ta bulunan Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı-FEE, 2020 yılında Mavi Bayrak Programı’nı uygulayan tüm ülkelerden ilk beş ülke sıralamasını bildirirken ödüle hak kazanan plaj ve marina sayılarını 10 Haziran’da açıklayacağını bildirdi.

Buna göre Türkiye, plaj sayısı ile yine Dünya 3’üncüsü oldu. İlk sırada İspanya, ikinci sırada Yunanistan yer alıyor. Türkiye’nin arkasından 4. sırada İtalya ve ardından 5. sırada Fransa yer alıyor.

İşte Türkiye’de Mavi Bayrak sayısı: