Akçakoca OSB'de sona geliniyor… | Akcakoca Gazetesi

SON DAKİKA

Akçakoca OSB’de sona geliniyor…

Bu haber 26 Aralık 2019 - 16:06 'de eklendi ve 18 kez görüntülendi.

 

 

Akçakoca Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Nazım Pazvant, OSB ile ilgili olarak gazetemize yaptığı açıklamada, sürecin sorunsuz ilerlediğini, projenin Bakanlık tarafından onaylandığını ve Ocak ayı içinde yer talebinde bulunan firma yetkilileriyle Valilik binasında bir toplantı yapılacağını söyledi.

Bakanlık’ça projemiz onaylandı

Bizim parsel sayımız, parsel büyüklerimiz, metrekarelerimiz, yolun nereden geçeceği ve nerede tesisimiz olacağı belli. Proje, bakanlıkların hepsinden görüşleri alınmış ve işlenmiş halidir.

24 firmanın arazi talebi var

24 tane talep olan fabrikamız var. Bir ay önce bu proje bakanlığa gitmeden önce 24 tane firma, ‘bana bugün yer verirseniz yarın bu yeri alırım, bir miktarını da ön ödeme olarak öderim’ dedi.

Bu 24 firmanın isteklerini yüzde 90 oranında karşılayacak şekilde parsel büyüklüklerinin hepsi hazırlandı. Ocak ayının ilk haftasında 24 tane firma ile valilikte bir toplantı yapacağız. Haritadan parsellerimizi göstereceğiz, büyüklükleri belli, yeri mevki her şeyi belli ve yer almak isteyen firmalar ön ödemenin bir miktarını yapmak zorunda. Yoksa biz buranın kamusallaştırmasını yapamıyoruz.

Mahkeme sürecinde devlet kamulaştırma kredisini geri çekti

Kamulaştırmasını yapamamamızın sebebi ise devlet bu zamana kadar OSB kredisi adı altında krediler veriyordu ama 2 seneden beri bu krediyi devlet vermiyor.

Böyle bir bütçemiz yok diyerek bu krediyi vermiyor. Altyapı ile ilgili kredi veriyor ama kamulaştırma ile ilgili kredi vermiyor.

2018 yılında sayın bakanımız Akçakoca OSB’nin bütçesine 15 milyon TL koydurttu. Bizim talihsiz bir mahkeme sürecimiz var biliyorsunuz. Bu mahkeme sürecinde bir yürütmenin durdurulması kararı çıktı. O süreçte yürütmenin durdurulması kararı çıktığı için bütçedeki parayı bize aktaramadılar. O para Çilimli OSB`ye gitti.Çilimli OSB’nin kamulaştırması yüzde 90 oranında bitmiş durumda. Biz mahkemeden dolayı kamulaştırma parası alamadığımız için, kamusallaştırma yapamadık.

6 ay içinde kamusallaştırma biter

Bizim kamusallaştırma yapabilmemiz için yer isteyen firmaların en az yarısını bize yer tahsisinde nakit olarak vermesi lazım. Eğer bunu kabul ederlerse biz altı ay içinde buradaki kamulaştırmaların hepsini bitirmiş oluruz.

Bizim her şeyimiz hazır, kamusallaştırma listelerimiz hazır. Bugün bakanlıktan kredi gelse sanayiciye yer tahsis edilmiş olurdu. 6 ay içinde hepsi bitmiş olurdu.

Burada kamulaştırılacak alan 885 dönümdür. Bunun içinde yollar var, sosyal alanlar var, arıtma tesisleri var, depolama tesisleri var derken, bunların içinden çıkınca 630 dönüm kalıyor.

Kamulaştırma işlerini İl Özel İdaresi yürütüyor

Buradaki kamulaştırmayı Düzce İl Özel İdaresi yapacak. Bilirkişiler çalışma yaptı geçen sene. Buradaki kamulaştırma ile ilgili yeniden bir değerlendirmeye tabi tutulacağı için tekrar bir çalışma yapılacak. Kamulaştırma fiyatlarını çıkartacaklar, ondan sonra yer sahipleri tek tek çağrılacak. Ya kamulaştırma ücretini yer sahipleri kabul edecek ya da kabul etmiyorum diyerek imzasını atacak, parasını almayacak.

O evrak mahkemeye gidecek. Mahkeme 6 ay içinde karar vermek zorunda. Mahkeme biraz daha fazla para verin bu para az ya da biraz az para verin bu para fazla diye bir karar verebilir. O, mahkemenin kendi takdirinde.

????????????????????????????????????