Akçakoca - Sırbistan - İtalya... Fındık poleninin bilim yolculuğunda Akçakocalı kaptan -

SON DAKİKA

Akçakoca – Sırbistan – İtalya… Fındık poleninin bilim yolculuğunda Akçakocalı kaptan

Bu haber 24 Mayıs 2019 - 17:18 'de eklendi ve 2.127 görüntüleme kez görüntülendi.

 

 

Akçakocalı akademisyen Dr. Aslıhan Çetinbaş Genç’in fındık poleni hakkındaki araştırması, uluslararası bilimsel platformlarda makale olarak yayınlandı.
Marmara Üniversitesi, Biyoloji Bölümü öğretim üyesi Dr. Aslıhan Çetinbaş Genç’in yürütücülüğünü yaptığı araştırmanın sonuçları yayınlandı.
Türk ve İtalyan bilim insanlarının beraber görev aldığı bu araştırma projesinde, Akçakoca’dan toplanan 4 fındık genotipine ait polenlerin düşük ve yüksek sıcaklığa karşı oluşturdukları tepki mekanizması araştırıldı.
Araştırmanın bir ayağı İtalya Siena Üniversitesi’nde gerçekleştirildi. Polenleri sıcak ve soğuk stresine dayanıklı olan genotipler belirlendi.
Bulgular uluslararası bilim camiasında prestij sahibi ‘Elsevier’ yayın evi tarafından ‘Scientia Horticulturae’ adlı dergide yayınlandı.
Bilim insanı Çetinbaş Genç ve arkadaşları araştırmanın bazı sonuçlarını 2018 yılında Sırbistan’da düzenlenen 7. Balkan Botanik Kongresinde sunmuş ve çalışma yabancı akademisyenler tarafından da büyük ilgi çekmişti.
‘Elsevier’ yayın evi tarafından ‘Scientia Horticulturae’ adlı dergide yayınlanan makaleye göre; 4 fındık genotipi arasında (Sarı, Palaz, Kara ve Yomra), Kara genotipinin polenlerinin düşük ve yüksek sıcaklığa karşı oldukça hassas olduğu, Yomra genotipinin polenlerinin ise düşük ve yüksek sıcaklığa karşı oldukça dayanıklı olduğu tespit edildi.
İşte o bilimsel makalenin orijinal metni:

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0304423819303723?dgcid=author