AKÇAKOCA'DA FINDIK TOPLAMA TARİHİ BELLİ OLDU | Akcakoca Gazetesi

SON DAKİKA

AKÇAKOCA’DA FINDIK TOPLAMA TARİHİ BELLİ OLDU

Bu haber 21 Temmuz 2018 - 11:54 'de eklendi ve 109 kez görüntülendi.

Düzce İl Tarım ve Orman Müdürü Harun Kabaoğlu, yapılan arazi çalışmaları sonucunda Düzce İl genelindeki 2018 yılı fındık hasat tarihlerini açıkladı.

Düzce için büyük öneme sahip fındık hasatı konusunda Düzce İl Tarım ve Orman Müdürü Harun Kabaoğlu açıklamalarda bulundu.

Hasat tarihlerine değinen Kabaoğlu, sahil kesiminde 4 Ağustos Cumartesi, orta kesim yani 250 ile 500 metre arasında 11 Ağustos Cumartesi ve 500 metreden daha yüksek kesimlerde ise 18 Ağustos Cumartesi günü hasat yapılmaya başlanabileceğini söyledi.

“Öncesinde hasat yapılmaması çok önemlidir”

Fındık hasatıyla ilgili uyarılarda bulunmayı da unutmayan Kabaoğlu açıklamasına şu cümlelerle devam etti:

“Üreticilerin fındık hasadına başlamadan önce fındık hasadını güçleştirmemesi ve yere düşen fındığın kaybolmaması için hasattan 5-10 gün önce fındık bahçelerinde ot temizliği yapılmalıdır. Hasat olgunluğuna ulaşmadan toplanan fındıklarda randıman ve kalite kaybı yaşanacağından zamanından önce fındık hasadının yapılmaması önemlidir.

“Sıyırma şeklinde toplama yapılmamasına dikkat edilmesi gerekir”

Fındığın en iyi hasat edilme şekli silkme suretiyle yerden toplanarak hasat edilmesidir. Bu sebeple elverişli bahçelerde yerden toplanarak hasat edilen fındıklar tam hasat olgunluğunda toplandığından randıman ve kalite iyi olacak ayrıca bir sonraki yılın mahsulünü oluşturacak olan tomurcuklar da zarar görmemiş olacaktır. Bölgede yaygın olarak uygulanan daldan el ile toplanarak fındığın hasat edilmesinde, dalların birbirine sürtünmemesine, çotanakların dala birleştiği yerden tek tek koparılmasına ve gelecek yılın mahsulünü oluşturacak olan tomurcuklara zarar vermemek için sıyırma şeklinde toplama yapılmamasına dikkat edilmesi gerekir.

“Çiftçilerimizin yararına olacaktır”

Toplanan fındıklar çuvallarda bekletilmemelidir. Toplanan fındıkların harmanlanmasında fındığın iyice kurutulması, kurutulan fındıkların serin, kuru ve havalanabilir nitelikteki yerlerde depolanması gerekmektedir.  Hasat olumundan önce toplanmış, iyi kurutulmamış ve fazla nemli fındıkların muhafazası oldukça güç olduğu bu gibi fındıklarda küflenme, acılaşma ve kızışma olmaktadır. Yine insan ve hayvan sağlığı için zararlı olan aflatoksin de erken toplama, olumsuz harmanlama ve uygun olmayan depolama şartlarından kaynaklanmaktadır. Üreticilerimizin fındıkta rekolte ve kalite kaybı yaşamamaları ve sağlıklı üretim için belirlenen hasat tarihlerinden önce fındıklarını hasat etmemeleri çiftçilerimizin yararına olacaktır.”