AKÇAKOCALI ÖĞRETMEN ÇİFTE 14 YIL HAPİS | Akcakoca Gazetesi

SON DAKİKA

AKÇAKOCALI ÖĞRETMEN ÇİFTE 14 YIL HAPİS

Bu haber 25 Mart 2017 - 10:53 'de eklendi ve 67 kez görüntülendi.

ÖĞRETMEN ÇİFTE 14 YIL HAPİS!

Düzce’de FETÖ davalarında ilk karar çıktı. FETÖ ile irtibatı bulundukları iddiasıyla ihraç edilerek tutuklanan öğretmen evli çiftten biri 8 yıl, diğeri de 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

15 Temmuz Darbe girişiminin ardından Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) üye oldukları suçlamasıyla haklarında açılan davada tutuklu yargılanan ve meslekten ihraç edilen öğretmenlerden biri 8 yıl, diğeri de 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Örgütün Akçakoca ilçesindeki dershanesinde görev yaparken öğretmenlikten ihraç edilen ve gözaltına alınarak tutuklanan Ahmet K., eşi Leyla K.’nın 4.duruşması Düzce 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Duruşmada savunmasını yapan çift, haklarındaki suçlamaları reddetti.

Cumhuriyet savcısının mütalaasının ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan yargılanan Ahmet K.’ya 8 yıl, eşi Leyla K.’ya da 6 yıl 3 ay hapis cezası verdi.

Mahkeme heyetinin verdiği bu karar, aynı zamanda Düzce’de FETÖ davalarında görülen ilk karar olma özelliği taşıdı. Elebaşı Fetullah Gülen’i “İslam alimi” olarak görüyorlarmış.

Düzce Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede tutuklu sanıklar Ahmet ve Leyla K.’nın 2006 yılında evlendikten sonra Green Card ile gittikleri Amerika Birleşik Devletleri’nde, kültür merkezinde çalıştıkları ve maaşlarını FETÖ/PDY’den aldıkları, Türkiye’ye döndükten sonra da örgütün dershanelerinde çalıştıkları, ayrıca örgütün elebaşı Fetullah Gülen’i “İslam alimi” olarak gördükleri yer almıştı.

Sanık Ahmet K.’nın 2013 yılında bankadan 10 bin lira kredi çekerek Bank Asya’ya yatırdığının belirtildiği iddianamede, Leyla K.’nın Fetullah Gülen’i ‘İslam alimi’ olarak gördüğü ve Gülen’in silahlı terör örgütü kurarak ve örgüt liderliği yaptığını kabul etmediği belirtilmişti.

Kaynak: Öncü Haber