Akçakoca'nın Tüm Parkları Solar Enerji İle Aydınlatılacak | Akcakoca Gazetesi

SON DAKİKA

Akçakoca’nın Tüm Parkları Solar Enerji İle Aydınlatılacak

Bu haber 12 Nisan 2017 - 10:45 'de eklendi ve 58 kez görüntülendi.

Göreve geldiği 2014 yılından bu yana Akçakoca’da çocuk parklarının sayısını iki kat artıran Akçakoca Belediye Başkanı Cüneyt Yemenici, doğa dostu belediyecilik anlayışı çerçevesinde çalışmalarına devam ediyor.

 

Akçakoca Belediyesi, ilçede bulunan 3 çocuk parkında  temiz enerji kullanmak ve aydınlatma masraflarından tasarruf sağlamak amacıyla hayata geçirdiği “Parklarda Enerji Tasarrufu ve Temiz Enerji (Güneş Enerjisi)” ile çocuk parklarını aydınlatmaya devam ediyor.

Orhangazi, Osmaniye mahallesi Çuhallı çarşısındaki çocuk parkı ve Ayazlı mahallesindeki çocuk parklarına  solar aydınlatma lambaları taktıran Başkan Yemenici, elektrik sarfiyatını önlemek için yapılan bu çalışmalar  sayesinde parklar hem geceleri aydınlanacak ve bu sayede Akçakocalının cebinden hiçbir bedel çıkmamış olacak dedi.

Parkta kurulan güneş paneli ile doğal enerji sağlandığını söyleyen belediye yetkilileri, kurulan  sistem sayesinde  hem çevre korunuyor hem de kesintisiz enerji sağlaması amaçlanıyor. Parklar kesintisiz ve ücretsiz enerjiyle aydınlandığı için  bu sistem herhangi bir maliyet gerektirmiyor. Dediler.

Solar Aydınlatma Sistemleri Nedir?

Solar panel güneşten aldığı enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürmektedir. Dönüştürülen bu elektrik enerjisi pilleri şarj etmekte ve aydınlatma gerçekleşmektedir.  Güneş olduğu sürece solar aydınlatma güneş ışınlarını depolamaktadır. Güneş battığı anda solar aydınlatmalar devreye girerek aydınlanma sağlanmaktadır.