Akçakoca'ya Organik Gübre Tesisi Çalışması Yapılıyor | Akcakoca Gazetesi

SON DAKİKA

Akçakoca’ya Organik Gübre Tesisi Çalışması Yapılıyor

Bu haber 03 Ağustos 2017 - 14:42 'de eklendi ve 58 kez görüntülendi.

Akçakoca’da organik tarımı geliştirmek ve yaygınlaştırmak için en önemli gereksinimlerden olan organik gübrenin elde edilmesi için bir tesis kurulması yönünde çalışmalar yapıldığı öğrenildi.

Bu konuda edinilen bilgilere göre, önümüzdeki bir ay içerisinde açılacak olan kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi programında yer almak için, Tarım Bakanlığı’na müracaat etmek ve ilçemize organik gübre tesisi yapmak amacı ile çalışmalara başlanıldı.

Bu kapsamda Akçakoca İlçe Tarım Müdürlüğünde Görevli Ziraat Mühendisi Cenk Doğan başkanlığında bir ekibin Sakarya ve Bolu illerindeki organik gübre tesislerinde incelemelerde bulunduğu ve işletmeler hakkında bilgiler edindiği öğrenilmiştir.

Konu ile ilgili yapılan bilgilendirmede; İlçemizde kurulacak 10.000 ton kapasiteli organik kompost ve gübre tesisi ile ilçemizde atıl olan çonçi ve fındık dallarının değerlendirilmesi sağlanılacak, kurulacak sistemle üreticilerimizin organik gübre kullanması teşvik edilecektir.

Organik gübre kullanımının yaygınlaşması ile topraklarımızın organik madde miktarı yükseltilecek fındık bahçelerimizin daha verimli ve kaliteli olmasının sağlanacağı belirtildi.