Aleviliğin Doğuşu-Kızılbaş Sufiliğin Toplumsal ve Siyasal Temelleri | Akcakoca Gazetesi

SON DAKİKA

Aleviliğin Doğuşu-Kızılbaş Sufiliğin Toplumsal ve Siyasal Temelleri

Bu haber 18 Aralık 2017 - 13:48 'de eklendi ve 95 kez görüntülendi.

Bir Kitap: Rıza Yıldırım… Aleviliğin Doğuşu-Kızılbaş Sufiliğin Toplumsal ve Siyasal Temelleri

*Kitabı okuduğunuzda Kızılbaşlık nedir, Aleviliknedir, Şiilik nedir sorularına muhatap olduğunuzda vereceğiniz cevapların kitabı okumadan önceki halinize göre ne kadar ve sığ ve yetersiz olduğunu fark edeceksiniz.

*Kitap Kızılbaş-Aleviliğin oluşumu etkileyen toplumsal siyasal ve kültürel değerleri 1301-1500 yıllarını esas alarak değerlendiriyor.

*Kitap bir yönüyle de Osmanlı imparatorluğu anlayabilme rehberi. Kızılbaş-Aleviliğe niçin ve neden karşı olduğunu, niçin bastırmak istediğini ve nasıl ehlîleştirdiğine dair doyurucu cevaplar bulabileceksiniz.

*11.yüzyılda tekamül eden ve 4 mezhep olarak sınırları çizilen “doğru” Müslümanlık , özünde kitabi kültüre dayalı bir kent ürünüydü. Dolayısı ile konar-göçer Türk kavimleri için fethettikleri Müslüman kentlerine yerleşmek ve ”Müslümanlaşmak” büyük oranda kendi kültürlerini ve yaşam biçimlerini terk etmek yeni bir tür yüksek İslam içinde asimle olmak anlamına geliyordu.  Ancak ,Türklerin kitleler halinde Müslüman olmaya başladığı 10. yüzyıldan 15. yüzyıla kadar göçebe aşiret yaşam tarzını bırakıp kentli olanların oranı derece düşüktü. Dolayısıyla İslam’ın kılıcı olmuş bu etnik grup aslında kitabı anlamda tam” Müslümanlaşamamıştı”. (Kitaptan bir alıntı)

Ergun Aşçı
Ergun Aşçıergunasci58@hotmail.com