Altunçay Köyünde Şeker Kamışı Pekmezi Üretimi Başladı | Akcakoca Gazetesi

SON DAKİKA

Altunçay Köyünde Şeker Kamışı Pekmezi Üretimi Başladı

Bu haber 19 Eylül 2020 - 9:22 'de eklendi ve 2.218 kez görüntülendi.

Akçakoca’nın Altunçay köyünde organik olarak yetiştirilen şeker kamışlarını pekmez haline getiren Fatma Güven, Kadriye Koşan, Hanife Devrim, organik pekmezi Akçakoca’nın yöresel bir ürünü olarak tanıtmak istediklerini belirttiler.

Akçakoca Altunçay köyünde şeker kamışından pekmez yapan köylü kadınları , mineral ve vitamin bakımından zengin olan şeker kamışını kendileri yetiştirip pekmez haline getiriyor. Eski  bir kültürü yeniden yaşatmaya başlayan Güven, Koşan, Devrim  ailelerinin tüm bireyleri, doğal ve katkısız olan, geleneksel yöntemle yaptıkları organik şeker kamışı pekmezini şifa niyetine üretiyor.

Tamamen el emeği ile hazırladıkları şeker kamışının bin bir derde deva olduğunu söyleyen Fatma Güven, pekmezi özellikle öksürük ve kemik erimesi rahatsızlığı olanlara tavsiye etti. Uzun uğraşlar sonucunda ortaya çıkardıkları pekmezi nasıl yapıldığını anlatan Fatma Güven, şöyle konuştu:

“Şeker kamışlarını tarlamızda yetiştiriyoruz. Kamışları büyüyüp tepesinde tohum olduğu zaman pekmez yapımı için kabuğunu soyup bağlayıp top halinde getiriyoruz ve şeker kamışının işlendiği motorun içine veriyoruz. Orada sıkıp, süzeriz.. Kendi imkanlarımızla ipek elekten ve tülbentte 4 kez süzdükten sonra yaklaşık 8 saat kaynatıyoruz. Sonra şişeliyoruz. 100 litre sudan 15 kilo pekmez çıkıyor. Yüzde 80′ i buhar halinde gidiyor.”