ARTIK EVLERDE RAKI ÜRETİLEMEYECEK | Akcakoca Gazetesi

SON DAKİKA

ARTIK EVLERDE RAKI ÜRETİLEMEYECEK

Bu haber 30 Aralık 2017 - 17:35 'de eklendi ve 71 kez görüntülendi.

Yüksek vergiler nedeniyle evde alkol üretimi yapılmasının artması üzerine, etil alkol üretim ve satışında düzenlemeye gidildi. Piyasaya sunulacak etil alkole Denatonyum Benzoat isimli kimyasal katılacak!

Evde alkol üretimi mümkün olmayacak

Yüksek vergi nedeniyle evlerde etil alkolle üretimi yapılan alkollü içecek üretiminin artması üzerine, etil alkolün üretim ve satışında düzenlemeye gidildi. Piyasaya arz edilen etil alkol etiketinde “gıda amaçlı kullanılması uygun değildir” ifadesi yer alması zorunluluğu getirildi. Ayrıca piyasaya arz edilen etil alkolün içine belli oranda denatonyum benzoat katılacak.

Denatonyum Benzoat nedir?

Denatonyum Benzoat (BITTERANT-b, BITTER+PLUS, Bitrex ya da Aversion), 0.05 ppm acılık eşiği ile bilinen en acı kimyasal bileşiktir. 10 ppm kadar seyreltmeleri bile çoğu insan için dayanılmaz ölçüde acıdır. Yenmesi veya içilmesi uygun olmayan maddelerin yenmesini ve içilmesini önlemek amacıyla caydırıcı ajanlar olarak kullanılırlar. Denatonyum denatüre alkol, antifiriz, tırnak yeme önleyiciler, solunum maskeleri, hayvan kovucular, sıvı sabunlar ve şampuanlarda kullanılır. Uzun süreli sağlık riskler oluşturup oluşturmadığı bilinmemektedir.

Resmi Gazete’de yayınlandı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının, Etil Alkol ve Metanolün Üretimi ile İç ve Dış Ticaretine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre; evsel kullanım amaçlı etil alkoller, sadece etil alkol üretim tesisinde veya uygun distile alkollü içki üretim tesisinde 70 santilitre (cl) veya 1 litrelik cam şişelerde mutlak alkol miktarı üzerinden 100 litresine 1,2 gram denatonyum benzoat katılarak ambalajlanacak veya ambalajlı ithal edilecek.

 

evde alkol düzenlemesi etil alkol

 

Piyasaya arz edilen etil alkol etiketinde “Gıda amaçlı kullanılması uygun değildir” ifadesi yer alması zorunluluğu getirildi. Söz konusu ifadenin yer almadığı ve daha önce satışı yapılmış etil alkol ürünleri 31 Mart 2018’e kadar piyasada bulunabilecek. (kaynak: indigodergisi.com)