Bakan Albayrak: Akkuyu NGS'yi 2023'te hizmete almayı planlıyoruz | Akcakoca Gazetesi

SON DAKİKA

Bakan Albayrak: Akkuyu NGS’yi 2023’te hizmete almayı planlıyoruz

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Akkuyu Nükleer Güç Santrali’ne ilişkin,

Bu haber 04 Şubat 2017 - 8:42 'de eklendi ve 53 kez görüntülendi.

Bakan Albayrak, Mersin Şehir Hastanesi’nin açılış törenine katılmak üzere geldiği kentte, helikopterle Gülnar ilçesindeki Akkuyu Nükleer Güç Santrali‘nin inşa edileceği alanda incelemelerde bulundu.

Projeyle ilgili yetkililerden bilgi alan Albayrak, daha sonra yaptığı açıklamada, Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin tek kalemde, gelmiş geçmiş en büyük yatırımı olduğunu söyledi.

Bakan Albayrak, bu yatırımın Türkiye’nin 60 yıllık rüyası, hayali ve en önemli projesi olduğunu aktararak, şöyle devam etti:

“Evvelsi yıl, 24 Kasım’da Rusya ile yaşanan o problemden sonraki sürecin ardından, son aylardaki normalleşmeyle birlikte çalışmalar yeniden hızlandı. 2017 itibariyle de ivme kazanan çalışmaları yerinde takip etme noktasında bu gözlem için yaptığımız ziyaretlerden bir tanesi bu ziyaret. Tabii ki ufak tefek eksiklikler de olsa ümidimiz odur ki istediğimiz iş gücüne ve hıza kavuşması noktasında her kesim ve her paydaş gerekli çalışmaları ortaya koyacak.”

“İLK REAKTÖRÜ 2023’TE DEVRE ALMA HEDEFİMİZ VAR”

Albayrak, projeyi yürüten firmaların çok yoğun bir çalışma sürdürdüğünü vurgulayarak, “Ümidimiz odur ki 2017’de çok önemli adımları atacağız.” ifadesini kullandı.

İnşaat, limanların dizaynı, tasarımı ve diğer çalışmalar hakkında bilgi veren Albayrak, şunları kaydetti:

“İlk inşaat sürecine 2017’de başlamayı hedefliyoruz. Çünkü 2023’te Cumhuriyet’in 100’üncü yılında ilk reaktörü devreye alma hedefimiz var. Nükleer santral hedefi sadece Türkiye’nin elektrik anlamında, kaynak çeşitliliği, arz güvenliği, Türkiye’nin bu teknolojiyle birlikte, enerji alt yapısını geliştirme noktasında bizim için önemli bir kaynak değil. Aynı zamanda Türkiye’nin birçok teknolojiyi, ileri çerçevede baktığınızda, nükleer tıptan tutun uzay teknolojilerine kadar, ileri sanayiden tutun tarıma kadar teknolojik anlamda, sektörel anlamda, barışçıl nükleer teknolojiye dayalı ürünün Türkiye’mizde gelişmesi açısından çok önemli bir teknoloji. İnşallah biz bunu Türkiye’nin muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkması hedefi noktasında da sonuna kadar çalışarak devreye almak için önemli bir mesai ortaya koyuyoruz ve koyacağız. İnşallah bu yatırımlar Türkiye’nin AK Parti iktidarında çok büyük ve çılgın projeleri devreye aldığı, birçok başarı hikayesinin altın sayfalara geçtiği yatırım olarak Türkiye Cumhuriyeti tarihine geçecek. Biz de gece gündüz demeden arkadaşlarla bu yatırımların hayata geçmesini için çalışacağız.”

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN