BAKAN'DAN VEKİL YILMAZ'A CEVAP GELDİ | Akcakoca Gazetesi

SON DAKİKA

BAKAN’DAN VEKİL YILMAZ’A CEVAP GELDİ

Bu haber 24 Ocak 2020 - 17:51 'de eklendi ve 83 kez görüntülendi.

MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz’ın, 18 Temmuz tarihinde Düzce’de meydana gelen sel felaketinden mağdur olan çiftçilerin zirai borçlarında erteleme ve indirime gidilmesine ilişkin soru önergesine, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’den cevap geldi.

MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz’ın, Tarım ve Orman Bakanı  Bekir Pakdemirli’ye sunduğu 18 Temmuz  tarihinde Düzce’de meydana gelen sel felaketinden mağdur olan çiftçilerin zirai borçlarında erteleme ve indirime gidilmesine ilişkin soru önergesine bakanlıktan cevap geldi.

Bitkisel üretime yönelik olarak üreticilere birçok destek verildiği belirtilen cevapta, çiftçilerin borçlarının ertelenmesi için Hazine ve Maliye Bakanlığına görüşlerini bildirdikleri belirtildi.      

MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz’ın sunduğu soru önergesi şöyle:

“Bilindiği üzere 18 Temmuz 2019 tarihinde Düzce ilimizde son yılların en büyük sel felaketi yaşanmıştır. Yağışlar nedeni ile dereler taştı, bazı tarla yolları heyelan sebebi ile kapandı ve tarım arazilerinde ciddi mağduriyetler yaşandı. Ayrıca bazı besi çiftlikleri ve tavuk çiftlikleri bu sel felaketinde büyük zarar gördüler.  

Bu kapsamda,   1- 18 Temmuz 2019 tarihinde Düzce ili Akçakoca, Cumayeri ve Gölyaka ilçelerinde meydana gelen sel felaketinde birçok tarım arazisi hasar görmüş ve çiftçilerimiz mağdur olmuştur. Tarım kredi kooperatifi ve bankalara olan zirai borçlarının ertelenmesi ve mağduriyetlerinin giderilmesi ile alakalı bir çalışmanız var mı?  

Mağdur olan çiftçilerimizin tarım kredi kooperatifi ve diğer bankalara olan zirai borçlarının faizsiz olarak ertelenmesini düşünüyor musunuz?  

2- Borçlarını 1 Ekim 2019 tarihi itibariyle ödeyenlere önümüzdeki taksitlerde indirim imkânı sağlamayı düşünüyor musunuz?”   

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’den soru önergesine gelen cevap şu şekilde:  

“Bitkisel üretime yönelik olarak üreticilerimize; Mazot Gübre Desteği, Fark Ödemesi Destekleri, Organik Tarım Desteği, İyi Tarım Uygulamaları Desteği, Yurtiçi Sertifikalı Tohum Kullanım Desteği, Yurtiçi Sertifikalı Fidan/Fide ve Standart Fidan Kullanım Desteği, Yurtiçi Sertifikalı Tohum Üretim Desteği, Yurtiçi Sertifikalı Fidan Üretim Desteği (Sertifikalı sınıfında tüm çeşitler), Fındık Alan Bazlı Gelir Desteği, Küçük Aile İşletmesi Desteği, Geleneksel Zeytin Bahçelerin Rehabilitasyon Desteği, Yem Bitkileri Üretimi Desteği ve Bombus Arısı Desteği gibi destekler verilmektedir.  

2019 yılında meydana gelen afetler nedeniyle oluşan zararlardan dolayı üreticilerimizin zirai kredi borçlarının ertelenmesi için, Bakanlığımız uygun görüşü Hazine ve Maliye Bakanlığına bildirilmiştir.   

Meydana gelen sel ve su baskını afeti 5363 sayılı Tarım Sigortaları Kanunu kapsamındadır. Tarım sigortası yaptıran üreticilerimizin hasar tazminleri TARSIM tarafından karşılanmaktadır  

Konu ile il ili olarak Ziraat Bankası’nın görüşü  aşağıda yer almaktadır; Bankamızca kullandırılan faiz indirimli tarım kredisi borçlarının ertelenmesi işlemleri her yıl yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararlarında belirtilen esaslar dahilinde gerçekleştirilmektedir. 2019 yılında meydana gelen hasarlar için Kararname henüz yayımlanmamıştır.  

Diğer taraftan, Bankamızca belirlenen koşulları sağlayan müşterilerin kredi borçları da müracaatları halinde Bankamız cari uygulamaları doğrultusunda yeniden yapılandırılabilmektedir.”

 

 

 

 

 

 

.