BALIKÇILAR PALAMUT AVINDAN MEMNUN | Akcakoca Gazetesi

SON DAKİKA

BALIKÇILAR PALAMUT AVINDAN MEMNUN

Bu haber 06 Eylül 2018 - 16:07 'de eklendi ve 92 kez görüntülendi.

1 Eylül de avlanma yasağı kalkmasıyla birlikte palamut avcılığı için denize açılan balıkçılar karaya memnun dönüyorlar.

Sabahın erken saatlerin de gırgır, trol ve küçük teknelerle denize açılan balıkçılar, kasalar dolusu palamut avlayarak geri dönüyorlar.

Akçakoca Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Mustafa Karakaş, yaptığı açıklamada sezonun iyi geçtiğini söyledi.

Palamuttan memnunuz

Karakaş, palamut ve diğer balıklarda avcılığın güzel olduğunu belirterek, “palamut sezon başında gösterdiği gibi iyi durumda. Şu anda Akçakoca balıkçısı mutlu.Ciddi oranda balık tutuyor ve güzel para kazanıyorlar. Şu ana kadar denizden umduğumuzu bulduk. Çok çok iyi olmamakla beraber gayet iyi durumda. Şu anda balıkçılarımız iyi para kazanıyor” dedi.

Fiyatların gayet iyi olduğunu aktaran Karakaş şunları söyledi:

“Şu anda balıklarımız palamut üzerine avcılık yapıyorlar. 61 tane teknemizin 50 tanesi palamut avcılığı yapıyor. Birkaç tanesi trol avcılığı yapıyor. Yani balıkçılık gayet iyi durumda. Palamut fiyatları şu an 5 lira ile 8 lira arasında. Hamsi ve istavrit 10 lira. Barbun ve mezgitin en irisi 20 liradır. Fiyatlar şu anda çok uygun. Daha da artacağını ve çok da fazla oynayacağını tahmin etmiyorum. Şu anda çok iyi bir yönde. Hamsi bolluğu olacaktır. İstavrit çoğalacaktır. Palamut daha da çoğalacaktır ve daha da iri olacaktır, daha da iyi yağlanacaktır. Tabi gram arttıkça fiyatlar yükselecek diye bir şey yok. Aynı fiyatlarda kalacaktır. Ağırlığı arttığında bile fiyatı 10 lira olarak devam edecektir.”