Başbakan Yıldırım: Adeta 5 yıldızlı otel konforunda | Akcakoca Gazetesi

SON DAKİKA

Başbakan Yıldırım: Adeta 5 yıldızlı otel konforunda

Başbakan Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte, Mersin Şehir Hastanesi ve Yapımı Tamamlanan Kamu Yatırımlarının Toplu Açılış Töreni’nde konuştu.

Bu haber 04 Şubat 2017 - 8:35 'de eklendi ve 89 kez görüntülendi.

Türkiye’nin ilk şehir hastanesi olma özelliğine sahip Mersin Şehir Hastanesi, Başbakan Binali Yıldırım ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımlarıyla açıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mersin’de şehir hastanesinin açılışında konuştu. Erdoğan’ın konuşmasının satırbaşları şöyle:

“Bu yatırımların her biri elbette önemli, ancak bir tanesi var ki ülkemiz için yeni bir dönemin başlangıcını ifade ediyor. Mersin Şehir Hastanesi’nden bahsediyorum. Dertli olduğum, aşık olduğum, bunu muhakkak gerçekleştirmemiz gerekir dediğim bir projeden bahsediyorum.

Geçtiğimiz haftalarda Yozgat’ta ilk şehir hastanemiz hizmete girmişti. Şehir hastanelerimizin açılışını bizzat yaptığımız ilk yer Mersin oluyor. Isparta Şehir Hastanesi de açılacak. 21 hastanemizden 3’ünü 2 ay gibi kısa süre içerisinde açmış oluyoruz. Birileri laf üretir, biz ise iş üretiriz. Amacımız şehir hastanelerinin tamamını 30 büyükşehirde 2020’ye kadar hizmete almaktır. Şimdi ne olacak; Adana, Kayseri, Ankara ve Manisa şehir hastaneleri de bunları izleyecek. 

Bu hastaneye girdiğiniz zaman, Allah’ın izniyle, moderniteyi göreceksiniz, modern bakımı göreceksiniz, burada insan olduğunuzu hatırlayacaksınız, ‘Devletim bana sahip çıkıyor’ diyeceksiniz. O 15-20 önce o günleri hatırlıyorum, ana muhalefeti başındaki zatın SGK’nın başındaki olduğu zamanı hatırlıyorum. Sağlam girersiniz, sakat çıkarsınız. O günleri hatırlıyorum. Afedersiniz ne banyo, ne tuvalet, bunların olmadığı günleri hatırlıyorum. Çünkü bunların zihniyeti kirli. 

Ülkemizdeki sağlık hizmetleri hem sistem, hem kalite olarak dünyanın her yerinden kat ve kat üstün olduğunu bilmenizi istiyorum. Tıp fakültelerimizle birlikte doktorlarımızı yetiştiriyoruz. Bir an önce bu eksiği de gidereceğiz. Bunu da giderdikten sonra dünya buraya akacak. 

Bütünüyle bu adımlar atılırken, birileri bu adımların farkında olmayabilir. Biz şu anda görevimizi yapıyoruz. Türkiye’nin nereden nereye geldiğini görmek isteyenler eskiyle yeninin mukayesisini yapsınlar. 

Memleket ve millet meselelerini duyuyorsunuz. İstanbulumuzda yaşadıklarımız; Marmaray projemiz, Avrasya Tüneli’ni açtık, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü açtık, Osman Gazi Köprüsü’nü açtık. Şimdi de Çanakkale 18 Mart Köprüsü’nün temeli atılacak. Şimdi hedef Türkiye’yi dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri yapmak. En müreffeh ülkeler arasına ulaşma noktasında kararlıyız. 

BİZİM KAYNAĞIMIZ HZ. ADEM İLE HZ. HAVVA’DIR

Memleket ve millet meselelerine vakıf olan herkes bilir ki son 200 yılımız arayışlarla geçmiştir. Bedel ödeyen hep milletimiz olmuştur. Koskoca coğrafyaları kaybederken bedel ödedik. Çanakkale’de Kurtuluş Savaşı’nda Cumhuriyetin emekleme döneminde, darbelerde, ekonomik çalkantılarda bedel ödedik. Milletin söz sahibi olduğu dönemlerde zaferlerin sevinci yaşarken, milletin horlandığı dönemlerde hüsranı yaşadık. 1950’lili yıllarda rahmetli Menderes ve arkadaşlarının getirdiği yere bakın bir de 1960 darbesinden sonraki yere bakın. Bizim kaynağımız Hz. Adem ile Hz. Havva’dır. 

Ülkenin seçilmiş hükümetini, bakanlarını, milletvekillerini hiçe sayarak, kendi muhayyilelerini, çıkarlarını dayatmak isteyenlere karşı yıllarca mücadele ettik. 2007 yılındaki Cumhurbaşkanlığı seçimini hatırlayın. 367 garabetini ileri sürenlerinin kim olduğunu biliyorsunu değil mi? Şimdi onlar yine işbaşında. Başaramayacaklar. Bunu başaramayınca 17-25 Aralık’ta emniyet-yargı darbe girişimini başlattılar. Onunla da netice alamadılar, bölücü terör örgütünü sahaya sürdüler. Pensilvanya ile Kandil birleşti. 6-7 Ekim’de, 20 Temmuz 2015’te çukur eylemlerine başladılar. Ama tüm bu süreçte milletimiz duruma el koydu. Oyunlar bozuldu. Bu böyle devam edecek. 15 Temmuz’da bu ihanet şebekeleri modern silahlarla yağdırdılar. 

Nisan ayında sandık geliyor. Sandık geldiğinde, sandıkta evete hazır mıyız; durmak yok yola devam mı? Mersin geçmişteki gibi sandıkları patlatmaya hazır mı?”

YILDIRIM: DÜNYA NEREYE GİDİYOR, SİZ NEREDE KALDINIZ?

Başbakan Binali Yıldırım’ın konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

Sayın Cumhurbaşkanımız, Şehir Hastaneleri sizin hayaliniz, sizin sahip çıktığınız projelerden. 15 yıllık bir hayali gerçekleştiriyoruz. Mersinimiz için uğurlu kademli olsun.

İlklerin şehri… Bugün 50 hizmetin de toplu açılışını yapıyoruz. Bütün hizmetlerimiz Mersinli kardceşlerimiz başta olmak üzere hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.

Bugün attığımız bu önemli adımla artık sağlıkta yeni bir döneme başlıyoruz. Şehir hastanelerin alt yapısını oluşturmaya 2005’de başladık. Bugün 2017. Neden bu kadar uzadı diye Mersinli kardeşlerimiz merak ediyor. Güzel işler yapmaya karar verdiğiniz zaman hayırcıları karşınızda buluyorsunuz. Onlar direndikçe engelleri aşa aşa bugüne geldik. Hamd olsun. Şehir hastaneleri insanımızın sağlığına verdiğimiz değerin göstergesi. Sevgili Mersinliler, bunun için kanun çıkardılar.

ADETA BEŞ YILDIZLI OTEL KONFORUNDA

Ama inatla bir muratla dedik, peşini bırakmadık. Bugün Allah’a şükür bütün engelleri aşarak bu muazzam eseri size sunmuş oluyoruz. Çok zaman kaybettik ama kararlılığımızı asla kaybetmedik. Sizlerle gurur duyuyoruz.  Sayın Cumhurbaşkanım bu şehir hastanelerinde her birinde tek kişilik odalar var, adeta beş yıldızlı otel konforunda olmuş. Bu hastanede herşey mevcut. Helikopter pistinden, kapalı açık otoparka kadar, acil müdahelelerin yapılacağı yerler…

Tam 1330 yatak Mersin’in ihtiyacını, bırakın dışarıdan komşu ülkelerden gelecek hastaların ihtiyacını karşılayacak bir eser. Bu eser için 650 milyon lira harcandı. Helali hoş olsun. Mersin’de hastaneler parça parçaydı, bunlar hepsini bir aray topladık. Burada bütün hizmetler 7 gün 24 saat verilecek. Mersin Türkiye’nin gözbebeğidir. Türkiye’nin teminatıdır. Türkiye’yi geleceğe taşıyan şehirlerin başında Mersin gelir. Hükümet olarak Mersin’in ne kadar büyük bir potansiyeli olduğunu biliyoruz. Mersin’e tam 16 kat trilyon yatırım yaptık. Helali hoş olsun.

Yollar, ulukışla yolunu hatırlayın. O yolda nice canlar gitti. Kamyoncuların seyahat eden vatandaşların Ulukışla Pozantı yolunda yaşadığı sıkıntılar var. Ama şimdi dağları deldik, yoları aştık. Yeter ki milletimizle buluşalım. Biz milletimize aşığız. Milletin bizimle buluşması için aradaki engelleri kaldıra kaldıra geliyoruz.

“MADEM ÖYLE İŞTE BÖYLE”

Yıl 2007, Ak Parti iktidar, Cumhurbaşkanı seçilecek, ana muhafelet partisi “hayır” diyor, siz Cumhurbaşkanı seçemezsiniz diyor. Öyle mi? Madem öyle işte böyle. Biz dedik ki Cumhurbaşkanı seçemeyeceğiz, o zaman için sahibine gidelim millete gidelim. 27 Ekim 2007’de Cumhurbaşkanı’nı sizler tarafından seçilmenin yolunu açtık. Mersin yüzde 70 evet dedi. Şimdi Cumhurbaşkanlığı sistemi gelmesin diyorlar. Siz ne diyorsunuz?

Aslında karar verildi. Millet Cumhurbaşkanı’nı seçecek. Sandıkta karar verecek. Diyorlar ki, rejim değişiyor. Ne değişimi kardeşim dünya nereye gidiyor siz nerede kaldınız. Rejimin falan değiştiği yok. Değişime direnenler yok olacak. Türkiye muhasır medeniyetler alanında ileriye ilerleyecek.

Cumhurbaşkanı ve ekibi seçececeksiniz. Aslında siz buna yabancı değilsiniz. Şimdi burada da iki sandık. Birini Cumhurbaşkanı seçeceksiniz, evvellah Recep Tayyip Erdoğan’ı seçeceksiniz, ikinci sandık milletvekilleri seçilecek. Dolayısıyla siz seçtikten sonra aradan başkaları kafayı uzatıp, sizin seçtiğinizi istemiyorum deme hakkı olabilir mi?

Hayırcılara, Nisan’da cevabı “evet evet evet” diyerek vereceğiz. Türkiye bilsin, 79 milyon vatan evladı, vatandaşlarımız iyi bilsin ki Türkiye’de rejimi değiştirmeye çalışanlar karşılarında Mersin’i bulurlar. Herkes gider tersine, biz gideriz Mersin’e. Mersin Türkiye’nin çimentosudur. Kimse bu millete zorla birşey yaptıramaz. İşte 15 Temmuz’da onlara derslerini verdiniz mi. Millet iradesi neyse, bizim de istikamatimiz odur. Daha güvenli bir Türkiye için evet diyoruz, hizmetin yatırımların, projelerin daha çabuk zaman kaybetmeden yapılması için ne diyoruz? Evet diyoruz. Gücüne güç katmak isteyen bir Türkiye için, yeni barajlar, yeni tüneller, yeni hastaneler için…

Bu güzel eserin bu günlere gelmesinde ve bu projenin gerçekleşmesi için sayın Cumhurbaşkanımız, Sağlık Bakanımıza teşekkür ediyorum. AYSİ grubuna teşekkür ediyorum. Bu hastanede 5 bin Mersin’li iş sahibi olacak.

 

 

 

 

 

Türkiye'nin ilk şehir hastanesi bugün açılıyor!

Türkiye’nin ilk şehir hastanesi bugün açılıyor!

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN