Belediye Meclisinden Çıkan Karar 1 Mayıs'ta Uygulanmaya Başlayacak | Akcakoca Gazetesi

SON DAKİKA

Belediye Meclisinden Çıkan Karar 1 Mayıs’ta Uygulanmaya Başlayacak

Bu haber 08 Nisan 2017 - 9:51 'de eklendi ve 56 kez görüntülendi.

Akçakoca Belediye Meclisinin Nisan ayı oturumunda, kaldırımları inşaat malzemeleriyle işgal eden müteahhit ya da bina sahiplerine para cezası kesilmesi kararı çıktı.

Belediye Meclis salonunda Cüneyt Yemenici başkanlığında toplanan belediye meclisi üyeleri, gündem maddelerinden biri olan kaldırım işgallerini ela aldı.

Yapılan açıklamada, inşaat malzemeleriyle kaldırımları işgal eden müteahhitlere veya bina yapıcılarına gerekli uyarılar yapılmasına rağmen, uyarıların dikkate alınmadığı ve bu yüzden daha caydırıcı bir yöntem bulunmasının gerekli olduğuna vurgu yapıldı.

Belediye idaresi ve komisyon tarafından kaldırım ve bina önlerini inşaat malzemeleriyle gereksiz yere işgal edenlere m³’ü günlük 5 liradan olmak üzere para cezası kesilmesi uygun görüldü.

Buna göre, örneğin kaldırımda 10 m³ kum bulunduran bina yapıcısına günlük 50 lira ceza kesilmiş olacak.

Alınmaya çalışılan kararla ilgili olarak Belediye Meclisi üyelerine bir açıklama yapan Başkan Yemenici, alınan kararın belediyeye gelir kazandırmak amacı taşımadığını, sadece keyfi bir biçimde kaldırımları ve yol kenarlarını inşaat malzemeleriyle işgal etmiş olanları caydırmak amacı taşıdığını söyledi.

Yemenici ayrıca, kararın 1 Mayıs 2017 tarihinden itibaren hayata geçeceğini söyledi.

Bazı Belediye Meclisi üyeleri de konuyla ilgili düşüncelerini paylaştıktan sonra, öngörülen para miktarının ileride arttırılabileceği kaydını düştüler.

Yapılan oylama sonucunda ise karar tüm üyelerin desteğiyle oy birliğiyle kabul edildi.