Belediye Start Verdi… Akçakoca'ya 2 Hamam | Akcakoca Gazetesi

SON DAKİKA

Belediye Start Verdi… Akçakoca’ya 2 Hamam

Bu haber 07 Mart 2020 - 10:15 'de eklendi ve 204 kez görüntülendi.

Akçakoca Belediye Başkanı Okan Yanmaz, Akçakoca’ya 2 hamam kuracaklarını söyledi. 

Belediye meclis üyelerine bir sunum yapan Başkan Yanmaz, mevcut tarihi Kapkirli hamamının onarılarak faaliyete geçirileceğini ve buranın kadınlara tahsis edileceğini söyledi. Yanmaz ayrıca, erkekler içinde çarşı merkezine yakın bir noktada yeni bir hamam yapacaklarını sözlerine ekledi.

Akçakoca’daki  tarihi Kapkirli Hamamı Belediye Başkanı Mehmet Lütfü Bey zamanında İstanbul Ayvansaray’ da yıkılan bir hamamın enkazı olarak  Akçakoca’ya getirilmiş, 1922 yılında inşasına başlanmış, 1924 yılında hamam faaliyete geçmiş tarihi önemde bir eser. 

90’lı yılların sonlarından itibaren farklı kiracılar tarafından işletilen tarihi Kapkirli hamamı, fazla rağbet görmedi ve 2007 senesinde kapandı.

Yıllar içinde hamam kültürünün de giderek yok olmasının etkisiyle de kapalı olarak çürümeye terk edilen hamama Akçakoca Belediyesi el attı. 

Bu tarihi mirasın mirasın yok olmasını engellemek isteyen Belediye Başkanı Okan Yanmaz, hamamı restore ettirip kadınların hizmetine sunacağını söyledi.

Mevcut hamamın Kadınlar Hamamı’na dönüştürülmesinin ardından erkekler için de çarşı merkezine yakın bir yerde erkekler hamamı yapacaklarını ifade eden Başkan Yanmaz, bu konuda da çalışmalara başlandığını dile getirdi.