Bina Üzerlerinde Firma Reklamı Bulunduranlar Para Ödeyecek | Akcakoca Gazetesi

SON DAKİKA

Bina Üzerlerinde Firma Reklamı Bulunduranlar Para Ödeyecek

Bu haber 08 Kasım 2017 - 17:44 'de eklendi ve 88 kez görüntülendi.

Akçakoca Belediyesinin Kasım ayı oturumunda ele alınan konulardan biri de bina yapıp satan müteahhitlerin bina üzerlerinde bulundurdukları reklam yazılarıyla ilgiliydi.

İnşaat müteahhitlerinin yapıp sattıkları bina üzerlerinde firma isimlerini yazarak bırakmalarının haksız rekabet oluşturduğuna yönelik kanaatlerin açıklandığı Meclis toplantısında, bu uygulamaya devam edecek müteahhitlerin metre kare üzerinden belediyeye reklam bedeli ödemesi gerektiğine karar verildi.

Buna göre, bina üzerlerinde bulunan reklam yazıları ve görsellerinin her bir metre karesi için 1.000 lira bedel biçilirken, sözkonusu reklam bedelinin halihazırda binalarda mevcut reklamları da kapsadığı ele alındı.

Bina üzerlerindeki reklama yazılarıyla ilgili olarak çok sayıda meclis üyesi görüşlerini ifade ederken, ortak kanaat belediyeye gelir elde etmekten ziyade, haksız rekabet oluşturan bu uygulamayı ortadan kaldırmak ya da en aza indirmek olarak ifade edildi.

Yapılan tartışmalar ve değerlendirmeler sonucunda bina reklamlarının metre karesi 750 liraya düşerken, uygulamayla ilgili yapılan oylamada, karar meclis üyelerinin oy birliğiyle geçti.