Çin'den gelen bu son veri Trump'ın sinirlenmesine neden olacak | Akcakoca Gazetesi

SON DAKİKA

Çin’den gelen bu son veri Trump’ın sinirlenmesine neden olacak

Çin’in döviz rezervi Şubat 2011’den sonra ilk kez 3 trilyon doların altına indi; Trump bu kez daha çok kızacak ama aslında rezervlerdeki azalma Çin’in manipülatör olduğu tezini ortadan kaldırmış olacak

Bu haber 07 Şubat 2017 - 17:03 'de eklendi ve 70 kez görüntülendi.

Döviz rezervlerinde yaşanan sert düşüş Trump’ın öfkesini bir kez daha Çin’e yöneltecek gibi görünüyor.

Çin Devlet Döviz İdaresi, piyasada merakla beklenen Ocak ayı döviz rezervi gelişmelerini açıkladı. Açıklanan verilere göre, Çin’in döviz rezervi Ocak ayında 12,31 milyar dolar azalarak Şubat 2011’den bu yana ilk kez 3 trilyon dolar seviyesini altına indi.

PEKİ ABD BAŞKANI, ÇİN’İN DÖVİZ REZERVLERİNİN AZALMASINA NEDEN KIZSIN?

Trump daha önce, “Çin ve Japonya para piyasası ile oynuyor. Biz de orada bir grup kukla gibi oturuyoruz”‘ demişti. Rezervlerdeki düşüş ise aslında Çin’in para biriminin değerini savunmak için döviz satımına gittiğini yansıtıyor.

Aralık ayında da rezervler 41 milyar dolar azalmıştı. Son durumda Çin’in 2 trilyon 998 milyar dolar döviz rezervi bulunuyor. 2014 yılı ortalarında ülkenin döviz rezervi 3,99 trilyon dolara ulaşmıştı.

ANA NEDEN MERKEZ BANKASI MÜDAHALELERİ

Buna rağmen Trump’ın suçlamaları döviz piyasasını sarsarken analistler Ocak ayı boyunca yuanda izlenen sert hareketlerin rezerv değişimine nasıl yansıyacağına odaklanmıştı.

Bugünkü veri ardından Çin Devlet Döviz İdaresi rezervlerde azalmanın ana nedeninin PBOC müdahaleleri olduğunu açıkladı. Yani Çin yuandaki değer kayıplarına döviz satımıyla karşılık verdi.

Bu da Trump’ın Çin’in para biriminde rekabetçi devalüasyona gittiği tezini çürütüyor; Çin rezerv harcayarak yuanın değerini korumaya çalışıyor.

BU DA TRUMP’IN SUÇLAMALARI HAKSIZ DEMEK

Londra merkezli Think Markets’tan Naeem Aslam, “PBOC, para birimini korumaya çalışıyor ve yaşadıkları acı ülkenin rezerv rakamlarına bakıldığında açıkça görülüyor” diyor. Aslam’a göre dolar endeksi tarihi zirvelerindeyken Çin’in para biriminin değerini savunmak için rezerv satmaktan başka çaresi yok.

New York merkezli düşünce kuruluşu The Council on Foreign Relations’tan Edward Alden de, “Bugünlerde Çin’in döviz manipülatörü olduğunu söylemek aptalca görünüyor. Trump 2006’da Çin’in manipülatör olduğunu söylese tezahürat ederdim ancak bu söylem bugün gülünç bir hata. Bu konuda Trump’a kimin fikir verdiğini merak ediyorum” diyor.

Analistler offshore ve onshore yuan kurları arasındaki farkın Çin’den sermaye çıkışlarını destekleyici bir konjonktür sunmaya devam ettiğini belirtiyor. 

Bloomberg HT

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN