DOHAYCAN Derneği Gün Boyunca Sokak Hayvanlarına Aşı Yaptı | Akcakoca Gazetesi

SON DAKİKA

DOHAYCAN Derneği Gün Boyunca Sokak Hayvanlarına Aşı Yaptı

Bu haber 26 Nisan 2017 - 18:02 'de eklendi ve 74 kez görüntülendi.

Akçakoca DOHAYCAN Derneği tarafından belirli aralıklarla yaptığı sokak hayvanlarını aşılatma faaliyetini, bugün de Merkez camii karşısındaki Seher –Fedai Karabıyık parkında gerçekleştirdi.

Dernek üyesi ve gönüllülerden oluşan kalabalık bir toplulukla sabahın erken saatlerinde başlayan aşılama çalışması akşam saatlerine kadar sürerken, gün boyunca ilçe genelinde bulunan çok sayıda köpek de aşılandı.

Aşılama çalışmasıyla ilgili olarak yapılan açıklama ise şu şekildeydi:

Beş yıl önce 18.01.2012 tarihli/28177 sayılı “KUDUZ HASTALIĞINDAN KORUNMA VE KUDUZ HASTALIĞI İLE MÜCADELE YÖNETMELİĞİ”’nin 8. Ve 9. Maddelerinde yer alan sahipli /sahipsiz hayvanların belediyelerce aşılanmasının zorunlu olduğunu 21.3.2013 tarih/ 819 sayılı dilekçemizle Akçakoca Belediyesine hatırlatmıştık. Sağ olsun, Belediyemiz bu konuda duyarlı davranmış ve ardından  aşı Kampanyasını başlatmıştı.

Her yıl düzenli olarak yapılmasıyla artık geleneksel “ AŞI KAMPANYASI” na dönüşen bu etkinliğin sürdürülebilir olması, aldığımız yol açısından bizlere bir taraftan umut verirken, diğer taraftan hüzün veriyor. Çünkü, her yıl devam eden bu kampanyada ne beş yıl önce, ne bir yıl önce aramızda olan köpeklerin çoğu bugün hayatta değil.

“KISIRLAŞTIR, AŞILAT, YERİNDE BIRAK YAŞAT” anlayışıyla kısırlaştırdığımız, aşılattığımız ve şehrimizin insanları için güvenli kıldığımız sokak hayvanlarımızı koruyamadık. Oysa onları sizler için; insanlar kendilerini güvende hissetsinler diye kısırlaştırdık, üremelerini kontrol altına aldık ve aşılarını yaptırdık.

Bizim sahip çıkıp, kısırlaştırdıklarımız kayboldukça, o bölgeye yeni köpekler geldi, onları da kısırlaştırdık, aşılattık, onlar da kayboldu, boşalan yere yine yenileri geldi… Nüfus aslında hep aynı kaldı. Çünkü köpekler yaşadıkları alanı sahiplenirler ve yabancı köpekleri o alana sokmazlar. Yabancı köpekler o bölgedekiler alınınca oraya gelip yerleşirler.

İSTİYORUZ Kİ BU SON OLSUN.

Kısırlaştırıp, aşılarını yaptırdığımız küpeli köpeklerimize hep birlikte sahip çıkalım. Bizlerin/ Sizlerin şikayetleri onların sonları olmasın.

Aşılı ve küpeli köpekler sizlere zarar vermezler. Köpek fobisi olanları da anlıyor ve fobilerini yenene kadar uzaklarından sakince geçmelerini tavsiye ediyoruz. Şikayetiniz onların ölümü olmasın. Sizlerin vicdanına sesleniyoruz.  Allah’ın yarattığı bu dilsiz canlara merhamet ediniz.

Bugün Belediye Veterinerimiz Ufuk Göktaş’ın özverili çalışmasıyla aşılanan köpeklerimizi önümüzdeki yıl aramızda görmeyi çok istiyoruz. Onların semtimizin sakinleridir. Lütfen onları koruyalım, kollayalım. Onlara zarar verenleri ilgili yerlere şikayet edelim.

Aşı Kampanyasını istikrarlı bir şekilde devam ettiren Akçakoca Belediyesi’ne ve Veterineri Ufuk Göktaş’a teşekkür ederiz.

Dohaycan Derneği olarak; hayvanlara yapılan her türlü eziyeti ve hak ihlallerini Whatshap ıhbar hattımıza bildirmenizi, kaydettiğiniz görüntüleri yollamanızı rica ediyoruz. Hattımıza ihbar yapanların kimliği tarafımızca gizli tutulacaktır.

Whatshap İhbar HATTI : 0544 385 81 00

DOHAYCAN DERNEĞİ ( DOĞA, HAYVAN, İNSAN HEPSİ CAN)