DÜNYANIN EN NADİR KUŞU AKÇAKOCA'DA TELEFON DÜKKANINA GİRDİ | Akcakoca Gazetesi

SON DAKİKA

DÜNYANIN EN NADİR KUŞU AKÇAKOCA’DA TELEFON DÜKKANINA GİRDİ

Bu haber 20 Eylül 2018 - 13:06 'de eklendi ve 140 kez görüntülendi.

Dünyanın en nadir rastlanan kuşlarından biri olan, kendine has özellikleri ile halen gizemini koruyan Ebabil kuşu Akçakoca’da bir telefon dükkanına girdi.

Neredeyse tüm ömrünü uçarak geçirdiği için havada sıklıkla görülse de yerde çok nadir görülebilen ebabil kuşu, Atilla Çakır’a ait telefon satış ve tamir dükkanına girince bir anda ilgi odağı oldu.

Çakır’ın, yorgun düşmüş ebabili eline alıp sevmeye başlamasıyla, hayatında ilk defa bu kadar yakından gördüğü ebabil kuşuna şaşkınlıkla bakması kayıtlara girdi.

Göç zamanlarında olan ebabil kuşunun bitkin olduğunu gören Çakır, tuhaf kuşu kendi elleriyle beslemeye çalışsa da kuşun bir şey yemediği görüldü.

Ebabil kuşunu görenlerin uzun yaşadığı söylentisinin konuşulması üzerine çok sayıda Akçakoca esnafı da telefon dükkanına girerek kuşa yakından bakmak istedi.

Ortalama ömrü 27 yıl olan ebabil kuşlarının çiftleşme dönemleri dışında hiç yere inmedikleri, gece ve gündüz sürekli olarak havada kaldıkları ve uçarken uyuyan bir tür oldukları bilinirken, Kuran-ı Kerim’in Fil suresinde de bahsi geçen bir kuş olarak biliniyor.

Ebabil kuşuyla ilgili olarak hayvan dernekleri ve veterinerlerle görüşen Atilla Çakır, aldığı bilgiler ışığında akşam saatlerinde ebabil kuşunu doğaya saldı.