BAKANLAR DÜZCE'DE | Akcakoca Gazetesi

SON DAKİKA

BAKANLAR DÜZCE’DE

Bu haber 07 Mayıs 2018 - 16:25 'de eklendi ve 65 kez görüntülendi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, DSİ tesisleri toplu temel atma ve açılış törenlerine katılmak üzere Düzce’ye geldi.

24 Haziran Genel ve Cumhurbaşkanlığı Seçimleri sürecinde Düzce, bakanları ağırlamaya devam ediyor.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Düzce Belediyesi Kültür Merkezi düzenlenecek olan ve toplam yatırım maliyeti 159 milyon TL olan 9 tesisin temel atma törenine katılmak üzere şehre geldi.

İlk olarak Düzce Valiliği’ni ziyaret eden Bakanlar Eroğlu ve Özlü, karşılama heyeti ile tek tek tokalaşarak valilik binasına geçti.

Buradaki ziyarette Düzce Milletvekili Ayşe Keşir ile Belediye Başkanı Dursun Ay da yer aldı. Valilik Şeref Defteri’ni imzalayan Bakan Eroğlu’na günün anısına Bakan Özlü tarafından hediye tablo takdim edildi.  

9 projenin temeli atılacak Valilik makamında devam eden sohbetin sonrası bakanların bir sonraki durağı Düzce Belediyesi Kültür Merkezi olacak. 

Buradaki törende, 8’i Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü ve 1’i ise Orman Genel Müdürlüğü tarafından olmak üzere Düzce’ye kazandırılacak toplam 9 projenin temeli atılacak.

DSİ tarafından inşa edilecek Çilimli Yenivakıf ve Akçakoca Altunçay barajları ile 6 taşkın koruma tesisinin yanı sıra ağaçlandırma ve ormancılık projelerini içeren çalışmaların startını bakanlar verecek.

Temeli atılacak tesisler ile 2 milyon 230 bin metreküp su biriktirileceği ve 1 il merkezi, 3 ilçe merkezi ve 1 mahalle ile toplam 5 bin 266 dekar arazinin taşkın zararlarından korunacağı bildirildi.  

Ayrıca, merasimde 5 aileye gelir getirici tür, 10 aileye de ORKÖY sertifikası verecek olan Eroğlu ve Özlü kiraz, kestane ve ıhlamur türlerinden oluşan toplam 2 bin 500 fidanı da vatandaşlara ücretsiz olarak dağıtacak. 

Bakanlar daha sonra Düzce’de esnafları gezecek ve ardından AK Parti İl Başkanlığı’nı bir ziyaret gerçekleştirecek.