DÜZCE VALİLİĞİ YASAKLADI! | Akcakoca Gazetesi

SON DAKİKA

DÜZCE VALİLİĞİ YASAKLADI!

Bu haber 22 Aralık 2017 - 14:16 'de eklendi ve 63 kez görüntülendi.

Düzce Valiliği, 18 yaşından küçüklere çakmak gazı satışının yasaklandığını bildirdi. Söz konusu karar, sağlığı tehdit eden uçucu bir gaz olan çakmak gazının zararlarından çocukların korunması, bu maddelere erişimin engellenmesi ve satışının önüne geçilmesi amacıyla alındı.

Valilik tarafından Düzce ili sınırları içerisinde 18 yaşından küçüklere çakmak gazı satışı yasaklandı. Alınan karara ilişkin yapılan yazılı açıklamada, çocukların her türlü tehlikeden korunarak bedensel ve ruhsal açıdan sağlıklı, eğitimli ve topluma yararlı bireyler olarak sosyal hayatta yerlerini alabilmesinin sağlanmasına işaret edilerek, şunlar kaydedildi:

“İnsan sağlığına zararlı uçucu bir gaz olan çakmak gazının koklanması durumda bağımlılık yaptığı hatta ölümlü sonuçlanan sağlık problemlerine sebep olmaktadır. Solumak koklamak yoluyla veya başka bir şekilde kişilerde bağımlılık yapabilen ürünlerin kontrolünü sağlamak, çocukların erişimini ve kullanımını önleyerek onların bu zararlı maddelerin zararlı etkilerinden korumak amacı ile Düzce ili sınırları içerisinde 18 yaşından küçüklere çakmak gazı satışı yasaklanmıştır. Bu karara uymayanlar hakkında, eylemleri ayrı bir suç teşkil etmediği takdirde 5442 sayılı il idaresi kanunun 11/C ve 66. Maddeleri uyarınca 5326 sayılı Kabahatler Kanunun 32. Maddesinde yazılı idari para cezası verilir.”