"DÜZCE'DE 5 LİRAYA SATILAN HAMSİ HEM İNCE HEM DE MARMARA İLE KARIŞIK" | Akcakoca Gazetesi

SON DAKİKA

”DÜZCE’DE 5 LİRAYA SATILAN HAMSİ HEM İNCE HEM DE MARMARA İLE KARIŞIK”

Bu haber 22 Kasım 2018 - 12:19 'de eklendi ve 65 kez görüntülendi.

Akçakoca Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Mustafa Karakaş, yaptığı açıklamada, Akçakoca’da tutulan iri hamsinin Akçakoca’daki balık tezgahlarında 10 liradan satıldığını, aynı iri hamsinin Düzce’deki balık tezgahlarında ise 10 ila 15 lira arasında bir fiyata satıldığını ifade ederek Düzce’de 5 liraya satılan hamsinin iri hamsi olmadığını ve Marmara hamsisi ile karıştırılarak satıldığını söyledi.

Kooperatif Başkanı Mustafa Karakaş’ın yaptığı açıklama şu şekilde:

”Akçakoca’da bizim tezgahlarda sattığımız hamsi Düzce’de 10 lira ile 15 lira arasında satılıyor. Biz ince hamsi satmıyoruz artı Marmara hamsisi de satmıyoruz. Düzce’de 5 liraya satılan hamsiler ince hamsidir ve Marmara hamsisi ile karışıktır. Bu grup hamsi Düzce’de 5 liraya satılıyor, bizim Akçakoca’da bu balığı satma şansımız yok.”

”Diğer taraftan bu bir ticaret… İsteyen 5 liraya da satar 20 liraya da satar ama Akçakoca’da satılan hamsinin piyasası belli. Şu anda Akçakoca pazarında bir kutu hamsinin satış fiyatı 100 lira. Bundan 15 kilo hamsi çıkıyor, 5 liradan satılırsa 75 lira para toplarsınız.”

”Orta Karadeniz’de tutulan hamsi ince. Orta Karadeniz’den alınan hamsiyi Düzce’de satıyorlar. Hamsi ince ama adı hamsi. Asla Akçakoca’da satılan hamsi ile eşdeğer değil, sadece adı hamsi.