DÜZCE'NİN ÜMİDİ DÜZCE'Yİ MECLİSE TAŞIDI | Akcakoca Gazetesi

SON DAKİKA

DÜZCE’NİN ÜMİDİ DÜZCE’Yİ MECLİSE TAŞIDI

Bu haber 11 Ekim 2018 - 12:04 'de eklendi ve 52 kez görüntülendi.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz, TBMM’nin açılmasından sayılı günler geçerken kürsüye çıkarak Düzce’nin meselelerini paylaştı.

MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz, genel seçimlerin üzerinden geçen 4 aylık süreçte il genelinde yaptığı ziyaretler, gerçekleştirdiği çalışamalarla vatandaşlarıyla sıcak temaslar kurmasının yanında, meclisin açılmasıyla birlikte ilk kürsü konuşmasını gerçekleştirerek Düzce ve Düzce’nin sorunlarına değindi.  

Kalkınma ve Yatırım Bankası için verilen teklifle ilgili söz alarak kürsüye çıkan Yılmaz, sözlerine “Maalesef kendi bölgesinde kalkınamayan Düzce hakkında konuşmak için söz istedim” cümleleriyle başladı.

1999 Kasım depreminin ardından il olan Düzce’de 2002’den bu yana tüm seçimlerde AK Parti’ye büyük destek verildiğini ancak geçen süreçte deprem izlerinin hala silinemediğini ve verilen desteğin karşılığının alınamadığını kaydeden Vekil Yılmaz, fındık sorununun Düzce’deki sorunların başında geldiğini ifade ettiği açıklamalarının devamında, Cumhurbaşkanının genel seçimler öncesinde TMO’nun fındık alacağını söylemesine rağmen Ulaştırma bakanının TMO’nun fındık almayacağını söyleyerek üreticiyi bir şirketin tekeline bıraktığını dillendirerek şunları söyledi:

“Bu gerek ilimizin gerekse ülke açısından yanlış bir tutumdur. Ülkemiz önemli bir ihracat kalemi olan fındık gelirinden maalesef gerektiği kadar gelir elde edemeyecektir. Sayın, Tarım ve Orman Bakanı’nın durumu tekrar gözden geçirmesi ve biran önce bu yanlış tutumdan vazgeçmesi gerekmektedir. Ayrıca, ulaştırma Bakanı’nın yılbaşına kadar, TMO eliyle fındığı piyasaya sürmeyeceğini açıklaması da dikkatimizden kaçmamıştır. Ocak ayından sonra fındığı piyasa sürerek kimin menfaatine çalıştığı kafamızda soru işareti bırakmaktadır.”    

SAĞLIK VE DOKTOR YETERSİZLİĞİ

Fındıkla ilgili konuşulacak çok şey olduğunu ancak Düzce’nin birçok sorunu olduğunun altını çizen Yılmaz, şunları kaydetti; “Bu sorunların başında Düzce Atatürk Devlet Hastanesinde hayati önemi olan, kadın doğum,  göğüs hastalıkları gibi birçok dalda hekim sıkıntısı yaşanmaktadır. Hastanemizde bu branşlarda ya doktor yok, ya da bir hekimle hizmet verilmeye çalışılmaktadır. Bu çalışma ortamı hem hekim arkadaşları hem de Düzceli hemşerilerimizi sıkıntı sokmakta, polikliniklerde gerginliğe sebep olmalıdır. Düzce sağlık açısından mecburi hizmet alanına dönmesine rağmen yanlış tespit ve hekimler sayesinde halen gerekli hekim sayısına ulaşılmamıştır. Düzce’nin sağlıkla yaşadığı problemlerle çözümü, sorunların doğru tespiti biran önce aklıselim sağlanmasından geçmesidir.”  

ULAŞIM  

Düzce’de yaşanan ulaşım sorununa da değinen MHP Milletvekili Ümit Yılmaz, “İlimizin çevre ve bağlantı yolları tamamlanmamıştır. Çevre yollarının tamamlanmaması, şehir içinden geçen E5 Karayolu’nun tıkanmasına sebep olmaktadır. Bir takım hatalı planlar neticesinde yapılan, Düzce’nin tek dalçıkı olan Çoban kavşağı, ihtiyacı karşılamamaktadır. Düzce’nin can damarları olan, Çoban, Öztürkler Kavşağındaki trafik, tamamen tıkanmakta ve kilitlenmektedir. Bağlantı yollarının biran önce bitirilmesi gerekmektedir. Bundan önceki dönemde, Ulaştırma Bakanı Düzce’ye getirilip, ağırlanmasına rağmen hiçbir plan ve proje üretilmemiştir. Yarım kalan çevre yollarına başlanmamıştır” dedi.  

YOL VE ALTYAPI PROBLEMLERİ

Akçakoca’nın Karasu ile olan bağlantı yolunun yıllardır tamamlanmadığını gelen müteahhitlerin ödeneği bahane göstererek işleri yarım bıraktıklarını da kürsüde dile getiren Yılmaz, açıklamalarına şu cümlelerle son verdi; “Bunun yanında Yığılca ilçemizin bağlantı yolları devam etmesine rağmen, çok ağır ilerlemekte, Yığılcalı vatandaşlarımız, Cumhuriyetin ilk döneminden kalan yolu kullanmaktadır. Elektrik ve Telekom alt yapısında yeni eni yatırımlar yapılmakta ve mevcut alt yapı rehabilite edilmektedir. Vatandaşlarımız her yağmurdan sonra elektrik kesintisinden, voltaj düşüklüğünden muzdariptir. Ayrıca, Telekom alt yapı problemlerine tek bir ekip bakmaya çalışmakta. Sizde taktir edersiniz ki yetişememektedir. Biran önce, yeterli sayıya ve kaliteye ulaşması Düzce’de yaşıyan vatandaşlarımızın telekomda yaşadığı sıkıntıları minimuma indirecektir. Mevcutta olan Düzce ovası, Sulama Şebeke Rehabilitasyonu projesi ne yazık ki hayata geçirilememiştir. Projenin hayata geçirilememesi, tarımı olumsuz yönde etkilemektedir.”