EDS 1 ARALIK'TA DEVREYE GİRİYOR | Akcakoca Gazetesi

SON DAKİKA

EDS 1 ARALIK’TA DEVREYE GİRİYOR

Bu haber 20 Kasım 2019 - 10:08 'de eklendi ve 54 kez görüntülendi.

whatsapp-hatti

Düzce’de elektronik Denetleme Sistemi (EDS) 1 Aralık’ta resmen devreye giriyor. Açıklama emniyetten afişle geldi.

Şehrin muhtelif noktalarına afiş asan emniyet sürücüleri uyardı. 3 yıldır faaliyete girmesi ertelenen EDS, kentin 21 noktasında hız ve park ihlali, 6 noktasında da kırmızı ışık ihlali denetimi yapacak.

Düzce Belediyesi, İl Emniyet Müdürlüğü ile ortaklaşa hazırlanan proje kapsamında gerekli kurulum çalışmalarını uzun süre önce tamamladığı Elektronik Denetim Sistemi (EDS)’ni 1 Aralık 2019 tarihinde devreye sokmaya hazırlanıyor.

Daha önce açıklandığı gibi duyuru afişle yapıldı. 2015 yılında Düzce Belediye meclisinde alınan kararla Düzce’nin 27 noktasına konuşlandırılan Elektronik Denetim Sistemi (EDS) “Devreye girdi, girecek” derken üzerinden 3 yıl geçti.

Uzun süredir devreye girmesi için hazırlık yapılan EDS için yüklenici firma ile yaşanan sıkıntının aşıldığı ve gerekli resmi prosedürlerin tamamlandığı öğrenildi.

1 Aralık’ta Elektronik Denetim Sistemi’nin devreye sokulacağı Kalıcı Konutlar Bağlantı yolu ve çarşı merkezi başta olmak üzere bir çok yol üzerine asılan büyük afişlerle duyuruldu.  

27 noktaya kamera kuruldu

Düzce Belediyesi’nin şehir içi trafiğini denetlemek amacıyla Düzce İl Emniyet Müdürlüğü ile ortaklaşa hazırladığı EDS Projesi kapsamında Düzce merkezde 27 noktaya kamera kuruldu.

Sistem sayesinde şehir içinde trafik kurallarına uymayan araçların sürücülerine elektronik cezai yaptırım uygulanacak.

Belirlenen hız sınırlarını aşan, park ihlali yapan ya da kırmızı ışıkta geçen araçları fotoğraflayan sistem, verileri cezai işlem için emniyete iletecek.

Tespitler doğrultusunda kesilen trafik cezaları sürücülerin adresine gönderilecek. Sistemin yönetilmesi amacıyla Düzce Emniyet Müdürlüğü binasında özel bir merkez kuruldu.

Şehir içinde 27 noktaya kurulan EDS uygulamasından 6’sı kırmızı ışık ihlalini geriye kalan 21’i ise radar ve park ihlalini denetleyecek.