EĞİTİMDE ŞİDDETE ORTAK TEPKİ | Akcakoca Gazetesi

SON DAKİKA

EĞİTİMDE ŞİDDETE ORTAK TEPKİ

Bu haber 18 Aralık 2017 - 17:31 'de eklendi ve 56 kez görüntülendi.

İzmir’in Ödemiş ilçesinde yaşanan ve okul müdürünün ölümü ile sonuçlanan olaya bir tepki de Düzce’de bulunan sivil toplum kuruluşlarından geldi. “Artık sabırlar tükendi!” diyen 3 sendika, Milli Eğitim Bakanlığı ve hükümete, harekete geçilmesi çağrısı yaptı.

İzmir’in Ödemiş ilçesindeki bir lisede iki öğrencinin okul müdürünü tüfekle öldürmesine Düzce’de protestolar devam ediyor. Avni Akyol Parkı girişinde toplanan Türk Eğitim-Sen, Eğitim-Sen ve Eğitim-İş üyeleri, eğitimcilere yönelik yaşanan şiddet olaylarını kınadı.

“Daha somut adımlar atılmasını bekliyoruz”

Yapılan basın açıklamasında, son yıllarda öğretmene şiddet vakalarının artık sıradanlaşmış üçüncü sayfa haberleri arasına girdiğini belirtilerek, “Bu acı haberlerin sonuncusu da önceki gün İzmir Ödemiş’ten geldi. Ödemiş Kaymakçı Çok Programlı Anadolu Lisesi Müdürü Ayhan Kökmen, iki öğrencisi tarafından tüfekle vurularak öldürüldü. Ayhan Kökmen öğretmenimize yüce Allah’tan rahmet, yakınlarına ve eğitim camiamıza sabır ve başsağlığı temenni ediyoruz. Şiddeti nefretle kınıyor, reddediyor, telin ediyoruz. Öğretmene şiddet konusunda bütün eğitim çalışanlarının tek vücut şekilde dimdik ayakta olduğunu tüm Türkiye kamuoyuna ilan ediyoruz. Öğretmene uygulanan şiddet olayları vuku bulduğunda, sorumluluk makamlarını işgal edenlerin de kınama mesajlarını tabii ki olumlu buluyoruz. Ancak yetki sahibi olanların, sadece kınamakla yetinmesini bir zafiyet olarak gördüğümüzü ve kendilerinden daha somut adımlar atmalarını da beklediğimizin bilinmesini istiyoruz.”

“Ciddi idari ve hukuki tedbirler ivedilikle alınmalı”

Öğretmene ve kamu çalışanlarına yönelik şiddet hadiseleri üzerine ciddi idari ve hukuki tedbirlerin ivedilikle alınması istenirken, “Şiddet vakaları konusunda önleyici ve caydırıcı tedbirleri hayata geçirecek mevzuat düzenlemeleri zaman kaybedilmeksizin hayata geçirilmelidir. Psikolojik danışmanlık hizmetlerinin etkin hale getirilmesi, disiplin yönetmeliklerinin yetersizliklerinin giderilmesi, okullarda güvenlik önlemlerinin alınması vesaire gibi düzenlemelerin yanı sıra hepsinden öncelikli olarak öğretmenlerin itibarının artırılmasına yönelik tedbirlerin alınması kaçınılmazdır. Öğretmene verilen değer hususunda öğrenci ve ailelerin bilinçlendirilmesi, öğretmene şiddet vakalarının önünün alınması anlamında gözden kaçırılmaması gereken hususların başında gelmelidir. Tekraren Milli Eğitim Bakanlığıma ve Hükümete çağrıda bulunuyoruz: “Artık sabırlar tükendi!” Şu hususun da dikkatlerden kaçırılmamasını özellikle belirtiyoruz: Biz öğretmenler, öğrencilerimiz için varız. En büyük sevinç ve gurur kaynağımız, öğrencilerimizin başarı ve mutluluğudur. İzmir’deki gibi münferit hadiseler üzerinden öğrencilerimize karşı duyduğumuz sevgi ve sahiplenme hissiyatımızdan kimse şüphe etmesin.” ifadeleri kullanıldı.