ENDİŞE HAD SAFHADA… MELENAĞZI İLKÖĞRETİM OKULU KAPANACAK MI? | Akcakoca Gazetesi

SON DAKİKA

ENDİŞE HAD SAFHADA… MELENAĞZI İLKÖĞRETİM OKULU KAPANACAK MI?

Bu haber 04 Aralık 2017 - 10:07 'de eklendi ve 103 kez görüntülendi.

Akçakoca’nın Dört Köy Okulundan Biri Olan Ve Başarılı Çalışmaları İle Dikkat Çeken Melenağzı Köyü İlk ve Orta Okulunun Kapanacağı Söylentileri  Bölgede Büyük Bir Huzursuzluğa Neden Oldu.

Akçakoca2nın 43 Köyü arasından ortaokula sahip dört köyünden biri olan ve Kalkın, Paşalar, Hasan Çavuş, Nazımbey Köyleri İle Karaburun ve Kırantarla yerleşimlerinin öğrencilerinin taşımalı eğitim gördüğü Melenağzı okulunun öğrenci sayısının yetersizliği nedeniyle kapatılacağı iddiası, bu okula öğrenci gönderen tüm yerleşim birimlerinde infiale yol açtı.

Melenağzı ilköğretim okulunun 4’ü ilk ve 4’ü orta bölüm olmak üzere 8 sınıfı var iken, 2. ve 3. sınıflarda öğrenci sayısının 10’un altına düşmesi nedeniyle sınıf birleştirmesine gittiler. Halihazırda ilkokul bölümünde 4 yerine 3 sınıf ile eğitim hizmeti verilmekte.

Öğrenci velilerini de eğitimcileri de düşündüren olay ise, önümüzdeki sene sınıf kapasitesinin 10’un altına düşme ihtimali. Bu durumda okulun ya kapanarak taşımalı sistem ile öğrencilerinin başka bir okula taşınması gündeme gelecek, ya da başka bir okuldan aynı sistemle öğrenciler Melenağzı ilköğretim okuluna taşınacak.

Bölge sakinleri karda kışta Melenağzı, Nazımbey ve Hasançavuş köylerinden 6-12 yaş çocukların 15- 18 kilometre yolculuk yapacak olmalarının doğuracağı mahzurları yetkililerin görmesini istiyorlar.

Konu ile ilgili çevreler Kocaali’ye bağlı Kozluk Köyünün öğrencilerinin 2. km uzaklıktaki Akçakoca’ya bağlı Uğurlu köyüne taşınmasını örnek göstererek, Kocaali köyü olan ve 3 km mesafedeki Caferiye Köyü öğrencilerinin Melenağzı’na taşınmasının sorunu çözeceğini ileri sürüyorlar.

Çözüm için çok geçerli olan bu alternatifin  Düzce ve Sakarya valiliklerinin gündeminde olduğu, konu ile ilgili  bir ön görüşme yapıldığı edinilen bilgiler arasında.

Melenağzı Okulunun kapanmasının  bölgede sosyal ve kültürel yaşamı çok olumsuz etkileyeceği öngörülürken, kapanması durumunda bölge öğrencilerinin 18 km.’lik  bozuk yollara sahip Akçakoca yerine, bölünmüş ve dümdüz yola sahip 10 km. mesafeli Kocaali’yi tercih edecekleri, bunun için arayışta bulunacakları, ailelerin de ekonomik olarak külfetler taşıyacağı aşikar.

Vatandaşlar, öne sürdükleri bu olumsuzlukları kamu idaresi ve eğitim camiası yetkililerinin dikkate alacaklarını ve  okulun kapanmaması için gereğini yapacaklarını umut ediyorlar.