ENERJİ NAKİL HATTI ÇALIŞMASI NORMAL SEYRİNDE GİDİYOR | Akcakoca Gazetesi

SON DAKİKA

ENERJİ NAKİL HATTI ÇALIŞMASI NORMAL SEYRİNDE GİDİYOR

Bu haber 03 Ocak 2019 - 15:12 'de eklendi ve 50 kez görüntülendi.

Türkiye Elektrik İletim A.Ş.’nin (TEİAŞ) Bartın’dan başlayan ve İstanbul’un elektrik enerjisine takviye için Akçakoca’nın doğusundan batısına 19 köyünün sınırlarından geçecek olan hatla ilgili çalışmalar normal seyrinde devam ediyor.

Bartın’dan gelen, Akçakoca üzerinden Sakarya’nın Kocaali-Karasu-Ferizli-Kaynarca İlçeleri ile Kocaeli’nin Kandıra-İzmit-Derince-Gebze ilçelerinden geçerek İstanbul Şile-Beykoz- Çekmeköy’de sonlanacak olan projeyle ilgili olarak Başkan Yemenici bilgilendirmede bulundu.

Devletin rutin çalışmalarından biri olan enerji nakil konusunda kamuoyunda bir bilgi kirliliği oluşturulmaya çalışıldığına dikkat çeken Başkan Yemenici, projenin başlangıcından itibaren takiplerinde olduğunu belirtti.

Yemenici, “Konu ile ilgili olarak görüştüğüm TEİAŞ 5. Bölge Müdürü Sayın İbrahim Bal, Bartın’dan başlayan ve İstanbul Çekmeköy’de sonlanacak bu projenin İstanbul‘un yeni hava limanı, Kanal İstanbul gibi projelerle artacak olan enerji ihtiyacının arz güvenliği ve teminat altına alacak büyük bir devlet yatırımıdır” dedi.

Enerji nakil hattıyla ilgili tüm illerin yetkili makamlarıyla gerekli yazışmaların ve duyuruların yapıldığını, ÇED raporunun ve uygunluk kararının alındığının bilgisini veren Yemenici şunları aktardı:

”TEİAŞ 5. Bölge Müdürü Bal, tüm dünyada yüksek gerilim enerji hatlarının havadan yapıldığını, yer altından geçirilmesinin mümkün olmadığını ifade etti. Geçen hattın hiçbir zirai faaliyete zarar vermediğini ifade etti. Şu anda kendisi Sakarya’da mevcut yüksek gerilim hattında oluşan bir arıza nedeniyle tarlada olduklarını ve yanı başlarında tarımsal faaliyette bulunan vatandaşların olduğunu söyledi.” 

Bölge Müdürü Bal’ın 380 bin volt ve yaklaşık 300 km’lik bir hat olan bu projeden vazgeçilmesinin mümkün olmadığını, projenin İstanbul’un enerji ihtiyacı için son derece önemli ve faydalı bir proje olduğunu kendisine aktardığını belirten Başkan Yemenici, hiçbir hak sahibinin mağdur edilmediği rutin bir Devlet çalışması üzerine bilgi kirliliği oluşturmanın, kötü niyetten başka bir mana taşımadığını da sözlerine ekledi.