ENGELLİ VE HASTA VATANDAŞLAR İÇİN BUGÜN SON GÜN | Akcakoca Gazetesi

SON DAKİKA

ENGELLİ VE HASTA VATANDAŞLAR İÇİN BUGÜN SON GÜN

Bu haber 12 Mayıs 2018 - 8:52 'de eklendi ve 76 kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekilliği Genel Seçimlerinde yatağa bağımlı kişilerin seyyar sandıklarda oy kullanabilmeleri için yapacakları işlemlerde bugün son gün.

24 Haziran seçimlerinin ilkleri arasında yer alan uygulamaya göre, seyyar sandıklarda oy kullanabilmek için hastalığı veya engeli sebebiyle yatağa bağımlı olan seçmenlerin bir yakını tarafından, www.ysk.gov.tr internet adresinde bulunan “Seyyar Sandık Kurulu Talep Formu” ile ilçe seçim kurulu başkanlığına veya buraya gönderilmek üzere muhtarlığa, 12 Mayıs Cumartesi günü saat 17.00’ye kadar başvurulması gerekiyor.

Bu kapsamda oy kullanmak için “Seyyar Sandık Kurulu Talep Formu” ile “engeli nedeniyle yatağa bağımlı olduğu” veya “hastalığı sebebiyle yatağa bağımlı olduğu” ibaresinin yer aldığı sağlık raporunun ibrazı gerekecek.

Hastalığı veya engeli sebebiyle yatağa bağımlı olan seçmenlerin seyyar sandıklarda oy kullanabilmeleri için ilçe seçim kurulu başkanlığınca yeteri kadar seyyar sandık oluşturulacak.

Yüksek Seçim Kurulu da yatağa bağımlı kişilerin seyyar sandıklarda oy kullanabilmeleri için aile hekimlerince verilen raporlarda aranacak usul ve esasları belirledi.

Buna göre, aile hekimlerince verilen raporlarda, yatağa bağımlılığın tıbbi sebebinin kalıcı olup olmadığının ve süresinin belirtilmesi gerekecek.