Fazla protein kullanımı kas kitlesini artırır mı? | Akcakoca Gazetesi

SON DAKİKA

Fazla protein kullanımı kas kitlesini artırır mı?

Sporcular, egzersiz salonlarına gidenler, vücut geliştirmek isteyenler dolayısı ile sporla uğraşan her birey protein kullanımı konusunda kararsız kalmaktadır.  Piyasada kendilerine sunulan farklı yüzlerce ürün içerisinden hangi ürünü kullanmaları konusunda destek almak istemektedir.

Bu haber 07 Şubat 2017 - 17:06 'de eklendi ve 58 kez görüntülendi.

Sporcularda ve egzersiz yapan bireylerde protein gereksinimi spor yapmayan yani sedanter bireylerle kıyaslandığında yüksektir. Sedanter bireylerde protein gereksinimi ağırlık başına 0.8-1 gram arasında değişirken spor ve egzersiz yapanlarda yapılan egzersizin türü, süresi ve sıklığına göre kilogram başına 1.2-1.8 grama kadar çıkmaktadır. Sadece spor veya egzersize yeni başlayan bireylerde protein alımlarını ilk 3-4 hafta arttırmaları, kas fibrillerinin gelişimini arttıracağından dolayı önerilmektedir. Bu dönemde dahi protein alımının ağırlık başına 2 gramın üzerine çıkarılmaması gerekmektedir.

Yapılan çalışmalarda ihtiyacın altında protein alımı kas oluşumunu olumsuz etkileyerek istenen duruma ulaşmayı engellemektedir. Yukarıda belirtilen egzersize yeni başlama dönemi dışında sporcuların protein ve aminoasit tüketimlerini artırmaları, vücutta kas protein sentezini veya protein kullanımını geliştirmede bir etki yaratmamaktadır. Aşırı protein veya aminoasit kullanımının ekstra kas gelişimine neden olmadığı yapılan çalışmalarda gösterilmiş olup, kas kütlesindeki bu artışın yeterli protein kullanımı ile birlikte antrenmanların etkisi ile olabileceği gösterilmiştir.

Sporcular ve egzersiz yapanlar her zaman fazla protein veya amino asit kullanımlarının sağlık açısından olumsuz etkileri konusunda bilgilendirilmeli ve beslenmeleri ile ihtiyaçlarını nasıl kolaylıkla sağlayabilecekleri bir diyetisyen tarafından gösterilmelidir.