FESTİVAL GÜNLERİNDE HATIRASINI ÖLÜMSÜZLEŞTİRELİM -

SON DAKİKA

FESTİVAL GÜNLERİNDE HATIRASINI ÖLÜMSÜZLEŞTİRELİM

Bu haber 26 Haziran 2019 - 18:42 'de eklendi ve 3.738 görüntüleme kez görüntülendi.

Akçakoca’da mancarlı pidenin ve melengüççeği tatlısının evlerin mutfaklardan çıkarak ekonomik bir ürün haline gelmesinde büyük emeği olan merhum Perihan Gülez’e, başta ilçe bürokrasisi, belediyesi ve turizmle iştigal eden kesimleri olmak üzere bir vefa borcumuz var.

Melengüççeği tatlısı ile mancarlı pideyi turistlere tanıtan ve aile işletmesi olarak hizmet verdikleri Bagen’de yıllarca bu ürünleri konuklara sevdiren Perihan Gülez’in hatırasını yaşatmak için, bu festival bir fırsat olabilir.

Festival günlerinde Yukarı Mahalle etkinlikleri kapsamında yapılacak olan en lezzetli yiyecekler yarışması öncesinde, merhum Perihan Gülez’in ismini yaşatacak bir program hayata geçirilebilir.

Melengüççeği ve mancarlı pidenin turistlerle tanışmasında büyük emeği olan Perihan Gülez, 90’lı yıllarda Merkez camii karşısında yer alan Bagen’de yıllarca hamur açmış, isteyen turistlere de hamur açtırmış, Akçakoca’nın bu iki önemli değerinin tanıtımına bilfiil katkı vermişti.

Gülez ailesinin bu emeğini ve özellikle merhum Perihan ablanın çabalarını ne yazık ki Akçakoca olarak çabuk unuttuk. 

Perihan gülez, 2009’da, erken bir çağında aramızdan ayrıldı ama bizim bu festivalde kendisini anmamız, kendisinin büyük emekleri karşılığında aile fertlerini onore edecek bir tebrik etkinliği gerçekleştirmemiz için geç değil.  

Perihan Gülez’in vefatının ardından, ailesinin fertleri durmadılar ve onun açtığı tanıtım yolunda ilerlemeye devam ettiler.

Özellikle Cemil Gülez, gerek Turizm Tanıtma Derneği başkanlığı yaptığı dönemde, gerekse bugüne değin melengüççeğinin ve mancarlı pidenin tanıtımı için tüm turizm ve tanıtım platformlarında yer almaya özen gösterdi.

Cemil Gülez ayrıca bu iki ürünün patentini de alarak bu hakkın Akçakoca dışına kaçmasını önlemiş oldu.

Henüz Tarihi Mahalle pazarımız yokken, bu ürünleri müşterilerle buluşturan ve tanınmasını sağlayan, merhum Perihan Gülez’in hatırası adına yapılacak bu jesti de herkesten önce Tarihi Mahalle Pazarı Derneği ve Akçakoca Belediyesi yapmalıdır.

Akçakoca halkı bu vefayı gösterecek olgunluktadır her zaman.

 

Konuk Yazar: Avşar Serencebey 

 

 

 

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN