FINDIĞIN FİYATINI İSPANYA BELİRLEDİ | Akcakoca Gazetesi

SON DAKİKA

FINDIĞIN FİYATINI İSPANYA BELİRLEDİ

Bu haber 11 Eylül 2018 - 10:00 'de eklendi ve 111 kez görüntülendi.

Türkiye Meyve Üreticileri Merkez Birliği Genel Başkanı Alaettin Gülal, fındığın bu seneki fiyatının ne olacağının İspanya’da yapılan bir toplantı ile belirlendiğini üreticinin de bir oyuna alet edildiğini öne sürdü.

Türkiye Meyve Üreticileri Merkez Birliği Genel Başkanı Alaettin Gülal, 50 randıman fındığın Samsun’da 12,50 TL’ye satıldığını bu fiyatın İspanya’da yapılan bir toplantı ile belirlendiğini üreticilerin de küresel güçlere yem edildiğini söyledi.Gülal; “ Sezon öncesi 640 bin ton rekolte olacağı söylentileri ortaya atıldığında ben itiraz etmiş TMO Genel Müdürü dahil olmak üzere tüm siyasi ve bürokrasi erkanı nezdinde fındıkta oynanan oyunu çok erkenden anlatmaya ve önlem almaya çağırmıştım. Çünkü bu yıl 500 bin tonun altında olmasını beklediğimiz fındıkta sezon öncesi 640 bin tonun dillendirilmesi fındık fiyatlarının ne kadar aşağıda tutulacağının bir göstergesi idi.

Maalesef burada bazıları fındığın en büyük alıcısı olan İtalyan bir firmaya Türk fındığını peşkeş çekmişlerdir. Rekolte 450 bin ton civarında 100 bin ton da TMO’nun elinde toplasanız 550 bin tonu bulmuyor eldeki fındık. Buna rağmen 50 randıman fındığın fiyatı 12 buçuk TL. Bu normal değil” diye konuştu.