FINDIK FİYATI 15 LİRANIN ÜZERİNDE OLACAKTIR | Akcakoca Gazetesi

SON DAKİKA

FINDIK FİYATI 15 LİRANIN ÜZERİNDE OLACAKTIR

Bu haber 28 Ağustos 2018 - 9:43 'de eklendi ve 59 kez görüntülendi.

AK Parti Milletvekili ve MKYK üyesi Nurettin Canikli, Giresun’un Şebinkarahisar ilçesinde bulunun Eğribel tünelinde incelemelerde bulundu.

 “Şu an için tünelin önemli kısmını açtık ve inşallah bir yıllık içinde de hizmete açılmış olacak. Bizim de bildiğimiz birtakım çevreler özellikle ithalatçıları temsilen Türkiye’de bulunan ve onlar adına hareket edenler fındığın fiyatını olabildiğince aşağıya çekmek için sürekli olarak bu dönemlerde çalışma yapıyorlar”.

Fındık konusuna değinen Canikli, fındığın sadece Karadeniz’de veya diğer illerde insanların geçim kaynağı olmasıyla ilgili değil aynı zamanda Türkiye açısından çok ciddi bir ihracat imkanı sunun bir ürün olması açısından son derece önemli olduğunu söyledi.

Sadece fındığın 2003’den sonra yıllık ortalama 1.8 milyar dolar civarında döviz kazandıran bir ürün olduğunu vurgulayan Canikli, “Tamamen yerli, dolayısıyla bu yönü ile son derce önemli. Şu an ürünler toplandı, kurutuldu ve fındık piyasası oluşmaya başladı.
Maalesef görüyoruz ki geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yılda yine fındık üzerinden birtakım spekülasyonlar yapılmaya çalışıldı ve halende bunlar yapılmaya devam ediyor. Belirli çevreler özellikle ithalatçıları temsilen Türkiye’de bulunan ve onlar adına hareket edenler fındığın fiyatını olabildiğince aşağıya çekmek için sürekli olarak bu dönemlerde çalışma yapıyorlar. Bu konuda da bizim ciddi bir tecrübemiz oluştu ama 2003’den beri bu çabalarında hiç başarılı olamadılar bunu da söyleyeyim” ifadelerini kullandı.

“Birileri bunu bıkmadan usanmadan fındığın fiyatını aşağı çekmeye çalıştıklarını ama yine başarılı olamayacaklar” diyen Canikli, “Biliyorsunuz önce fiyatı 11.5 lira olarak ilan ettiler Giresun kaliteyi bazı firmalar tabi böyle bir fiyatın oluşması söz konuş değil çünkü çok çok düşük bir fiyat yani bu sene rekoltede düşük, bütün bunlar dikkate alındığından fındığın fiyatının bir defa kendi düşüncemi söylüyorum 15 liranın üstüne çıkması gerekir. Ben bu rakamında üzerine çıkacağını tahmin ediyorum. Yani hiçbir müdahale olmasa bile özellikle rekoltenin düşük olması bu sene Giresun kalite fındığın fiyatının 15 liranın üzerinde gerçekleşeceğini göstermektedir” diye konuştu.

Üreticilere adımlarını bu sene daha dikkatli atmaları çağrısında bulunan Canikli, “ellerinde ki ürün kıymetli bir ürün hem kendileri açısından hem de ülkemiz açısından o yüzden fiyatında 15 liranın üzerinde olacağını tahmin ediyoruz dolayısıyla üreticilerimiz adımlarını buna göre atsınlar” değerlendirmesinde bulundu.