Fındık Kardan çok kötü etkilendi | Akcakoca Gazetesi

SON DAKİKA

Fındık Kardan çok kötü etkilendi

Bu haber 23 Nisan 2017 - 18:26 'de eklendi ve 58 kez görüntülendi.

Ulusal Fındık Konseyi(UFK) Yönetim Kurulu Üyesi Levent Şahin Başaran, Karadeniz Bölgesi’nde etkili olan sis ve kar yağışı ile ilgili, “Fındığın tam verime yatacağı dönemde, olumsuz hava şartları kötü etkiledi, ne kadar etki yaptığı ise şu sırada söylemek doğru değil. Ama bir gerçek var ki fındık bu olumsuz havadan etkilendi.” dedi.

Akçakoca Ziraat Odası’nda gazetecilere açıklama yapan Başaran, mevsim normallerinin çok farklı şekilde sürdüğünü söyledi.

Tarımsal açıdan soğuk havaların fındık üreticilerini olumsuz etkilediğini belirterek, şöyle konuştu:

“Yaklaşık 25 gün önce özellikle fındık alanlarında yoğun sis etkili oldu. Fındığın tam döküm yapacağı dönemde etkili olan bu sis, olumlu değildi. Bunun arkasından 7 gün önce iç kesimlerde ayaz söz konusu oldu. Bugün de sabah saatlerinden itibaren 350-400 rakımın üzerindeki tarım alanlarında kar yağdı. Fındığın tam verime yatacağı dönemde, olumsuz hava şartları kötü etkiledi, ne kadar etki yaptığı ise şu sırada söylemek doğru değil. Ama bir gerçek var ki fındık bu olumsuz havadan etkilendi.”

Fındık üreticilerinin sis konusunda bir önlem alabileceğini aktaran Başaran, kar yağışı için herhangi bir önlemin yapılamayacağını ifade etti.

Hava şartlarının rekolteyi önemli oranda etkileyeceğini anlatan Başaran, “Bu üst üste gelen kötü hava şartları fındığı olumsuz etkiledi. Biz, her zaman ‘Fındık çuvala girmedikten sonra rekolteden bahsetmek doğru değildir’ dedik. Herhangi bir ifade kullanmak doğru değil, çünkü fındık üretimi ne kadar bakımla alakalı olsa da yüzde 50 oranda hava şartları da etki ediyor.” diye konuştu.