FINDIK ZAMANI KARACALARA DİKKAT EDELİM | Akcakoca Gazetesi

SON DAKİKA

FINDIK ZAMANI KARACALARA DİKKAT EDELİM

Bu haber 15 Temmuz 2018 - 1:21 'de eklendi ve 68 kez görüntülendi.

Akçakoca’da son dönemde sık görülmeye başlanan karacalara bir yenisi de Hemşin- Gebekese köyleri arasında rastlandı. 

Saat 00.30 sularında köyüne gitmekte olan Hüseyin Çakmak’ın denk geldiği karacalardan birinin, araç farlarından ürküp korkarak kaçması, Çakmak’ın telefonla yaptığı görüntü kaydına yansıdı.

Fındık hasadına sayılı günler kala, tırpan ve ayrık otu temizliklerinin yapıldığı şu günlerde, köylerimizde artan insan nüfusunun karacaların yaşam alanlarına bir tehdit oluşturduğu biliniyor. 

Özellikle fındık toplama döneminde köylerde aşırı bir nüfus yoğunluğunun yaşanacak olması, kimi zaman karacalarla insanların yollarının çakışacağını gösteriyor.

Böylesi durumlarda karacaları ürkütmemek, korkutmamak, yaşadıkları bölgeye fazla girmemek en doğrusu. 

Sayıları artan karacaların Akçakoca köylerinde görülmesi, hem doğal yaşam alanlarının artmasına hem de onları izlemek üzere ilçeye gelen turist sayısının artmasına hizmet edecek.

Geçmiş yıllarda karaca yavruları vuran bazı vatandaşlar nedeniyle Akçakoca’nın ismi kötü anılmıştı. Bu durumu tersine çevirmek ise onların sayılarının artmasına yardım etmekle mümkün. 

Bu sadece bir gereklilik değil, aynı zamanda bir zorunluluk da… Zira karaca avlamak zaten suç ve bu suça iştirak edenler ağır cezalara çarptırılıyor.