İKİ BAKAN ALTUNÇAY BARAJI'NIN TEMELİNİ ATACAK | Akcakoca Gazetesi

SON DAKİKA

İKİ BAKAN ALTUNÇAY BARAJI’NIN TEMELİNİ ATACAK

Bu haber 05 Mayıs 2018 - 10:41 'de eklendi ve 51 kez görüntülendi.

Düzce’de 9 tesisin toplu temel atmasını gerçekleştirmek için Orman ve Su işleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ile bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü Düzce’ye geliyor.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ile birlikte Düzce’de tesis edilen 9 tesisin temelini atacak.

Temeli atılacak tesislerin 8 Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü ve 1 de Orman Genel Müdürlüğü tarafından Düzce’ye kazandırılacak.

Veysel Eroğlu, 7 Mayıs Pazartesi günü saat 16.00’da Düzce Belediyesi Kültür Merkezi düzenlenecek olan toplu temel atma merasimi ile 159 milyon TL yatırım bedelli 9 tesisin temelini atacak.

9 tesisin değeri 159 milyon

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, düzenlenecek toplu temel atma merasiminde DSİ tarafından inşa edilecek Çilimli Yenivakıf ve Akçakoca Altunçay Barajları ile 6 taşkın koruma tesisinin temelini atacak.

Ayrıca, Veysel Eroğlu ağaçlandırma ve ormancılık projelerini içeren çalışmalarında temellerini atacak.

Ayrıca, Düzce’de düzenlenecek merasimde 5 aileye gelir getirici tür, 10 aileye de ORKÖY sertifikası verecek olan Eroğlu kiraz, kestane ve ıhlamur türlerinden oluşan toplam 2 bin 500 fidanı da vatandaşlara ücretsiz olarak dağıtacak.

Temeli atılacak tesislerle 2 milyon 230 bin metreküp su biriktirilecek. 1 il merkezi, 3 ilçe merkezi, 1 mahalle ile 5 bin 266 dekar arazi taşkın zararlarından korunacak.