İŞARET DİLİNİ ÖĞRENDİLER ENGELLİLERİN SESİ OLDULAR | Akcakoca Gazetesi

SON DAKİKA

İŞARET DİLİNİ ÖĞRENDİLER ENGELLİLERİN SESİ OLDULAR

Bu haber 17 Aralık 2017 - 18:15 'de eklendi ve 187 kez görüntülendi.

Akçakoca Anadolu Lisesi’nde (AKAL) okuyan bir grup öğrenci, engelli vatandaşların sorunlarına dikkat çekmek, engelli hakları konularında farkındalık yaratmak ve onlarla iletişim kanallarını geliştirmek adına eşine az rastlanır bir projeye imza attılar.

12. sınıf öğrencilerinden Gülşen Duran’ın işitme-konuşma engelli kuzeniyle anlaşabilmek için internet üzerinden öğrendiği işaret dili, zamanla sınıf arkadaşlarıyla birlikte geliştirdiği bir sosyal projeye dönüştü.

Sessiz dünyanın insanlarıyla anlaşabilmek için işaret dilini öğrenmenin önemine inanan duyarlı grubun performansı, zamanla çeşitli popüler şarkıları işaret diliyle anlattıkları bir farkındalık etkinliğine dönüşünce, sosyal medyada binlerce insanın takip ettiği paylaşımlara dönüştü.

”Engel kalpte değilse engel değildir” sloganıyla bir araya gelen 12. sınıf öğrencileri Gülşen Duran, Sena Demirağ, Özge Bengi, Melike Küçük, Melike Kaya, Pınar Yarıcı, Melike Çakır, Gamze Taşkıran, Firdevs Yıldız, Melis Bora, Hilal Kırım’ın bu örnek davranışları, kendilerinin Akçakoca için de gurur kaynakları olmasına yol açtı.