'KADINA ŞİDDET' ETKİNLİĞİNE DAMGA VURAN KONUŞMAYI YAPTI | Akcakoca Gazetesi

SON DAKİKA

‘KADINA ŞİDDET’ ETKİNLİĞİNE DAMGA VURAN KONUŞMAYI YAPTI

Bu haber 23 Kasım 2018 - 12:53 'de eklendi ve 77 kez görüntülendi.

25 Kasım Kadına Şiddeti Önleme Günü etkinliğinde, belediyenin kadın personelinin kendisine uygulanan psikolojik şiddeti anlatması güne damgasını vurdu.

Kadına dönük şiddet ve ayrımcılık konularına yönelik olarak Akçakoca Belediyesi Meclis salonunda bir söyleşi düzenlendi.

Tüm Bel Sen Sendikası işyeri temsilciliği tarafından düzenlenen etkinliğe, belediyede çalışan personelin büyük bölümü katılırken, vatandaşların da etkinliğe katılımı yüksek oldu.

Saat 11:30’da başlayan etkinlikte sendika temsilcilerinin yanı sıra Akçakoca Belediye Başkanı Cüneyt Yemenici de birer konuşma yaparken, etkinliğe damga vuran konuşma, belediye personeli Dilek Başar Atik’ten geldi.

Kendisinin başından geçmiş yıllarda geçen üzücü bir olayı aktaran Atik ’99 depreminin yaşandığı günlerde çarşı meydanında bir kulübede görevini yaparken, hamile haliyle yaşadıkları sıkıntıları anlatması davetlilerden alkış aldı.

Atik, dönemin belediye yönetimi tarafından sürgün yediklerini, sürgün edilen 40 kişiden birisinin kendisi olduğunu ve sürgün yeri olarak da çarşı meydanında bir metrekarelik bir kulübede otopark bileti kesme işi ile görevlendirildiğini belirttiği konuşmasında, hamileliğin de etkisiyle çok kilo aldığını ve sık sık tuvalete gitmek zorunda olduğunu kaydetti.

Tuvalet ihtiyacı için çevrede bulunan Merkez Camii’ne ve Postane’ye sık sık gitmek zorunda kaldığını belirten Atik, birkaç defa gittikten sonra bu kurumların kapılarını dışarıdan geldiği gerekçesiyle kendisine kapattıklarını söyledi.

O koşullarda bile direndiğini ve işi bırakmayı düşünmediğini ifade eden Dilek Başar Atik, kendisine karşı uygulanan bu psikolojik şiddete karşı yılmak yerine her yeni gün altını bezleyerek işe gittiğini söyledi.

Her sabah büyük boy bir bezle bezlenerek işe gittiğini söyleyen Atik, o şartlarda devam ettiği işinde bugüne kadar 8 Belediye Başkanı değişmesine rağmen kendisinin vazifesinin başında olduğunu söyledi