Kanserden korunmanın 7 yolu | Akcakoca Gazetesi

SON DAKİKA

Kanserden korunmanın 7 yolu

Uzmanlar, insanların kendilerine dikkat etmeleri halinde, kanserden korunabileceğini açıkladı

Bu haber 07 Şubat 2017 - 17:06 'de eklendi ve 54 kez görüntülendi.

1- SİGARADAN UZAK DURMAK
Tütün tüm dünyada kanserden ölüme neden olan ve büyük ölçüde önlenebilir bir risk faktörüne sahip. Tütünün tüm kanserden ölümlerin yüzde 22’sine sebep olduğu tahmin edıliyor. Sadece sıgara ıçmek değıl, tütün çığnemek ve enfiye çekmek de kansere sebep oluyor. Çevrede içılen sigaranın dumanını soluyanlar da tehdit altında.

2- FAZLA GÜNEŞTE KALMAYIN
Sık görülen türlerden olan cilt kanserinden korunmanın iyi bir yolu var. Bol miktarda koruyucu güneşkremı kullanmak. Ultraviole ışınların en güçlü olduğu 10 ile 16 saatlerı arasında güneşten uzak durulmalı. Şapka, elbise ve güneş gözlüğü kullanmak da ek koruma sağlıyor Solaryum cihazlarının da kanserojen etkisinin olduğu ortaya çıktı.

3- TEDBİRLİ OLMAK
Belirtileri nedeniyle bazı kanser türlerı önceden tespıt edılebilir. Düzenlı olarak kendi kendine kontrol ve tedbir muayenesi yapmak örneğın cilt ya da meme gibı bazı kanser türlerinin erken tespitine ve tedavisine yardımcı olabilir. Ancak bütün kanser türlerı için tedbir muayenesi yapma ımkanı yok. Bu konudaki yararlı bilgiler için doktora danışmakta fayda var.

HABERİN DEVAMI
1
2