Kestane Semt Pazarının Enflasyon Şampiyonu Oldu | Akcakoca Gazetesi

SON DAKİKA

Kestane Semt Pazarının Enflasyon Şampiyonu Oldu

Bu haber 16 Kasım 2017 - 14:25 'de eklendi ve 70 kez görüntülendi.

Kış ayların vazgeçilmez meyvesi olan kestane 5 liradan satıldığı günleri geride bıraktı. Kestanenin semt pazarındaki fiyatı son hafta 15 lirayı gördü.

Eylül, Ekim aylarında hasadı yapılan ve 5 ile 8 lira arasında fiyatlardan satılan kestanenin, Akçakoca kapalı pazar yerinde fiyatı 15 liraya kadar yükseldi.

Kestane üreticiliği yapan Yüksel Başlı, sabahın erken saatlerinde dağlara kestane toplamaya gittiğini ve akşam geç saatlere kadar topladıklarını söyledi.

Kestane toplamanın meşakkatli bir iş olduğunu belirten Başlı, “Dağlarda zor koşullar altında kestane toplama işini yapıyoruz. Kestanenin dikeni nedeniyle içinden çıkartmak da ayrıca zor bir iş. Akşama kadar topladığımız kestaneyi çuvallara doldurup sırtımızla yaklaşık 500 metre yürüyerek aracımıza getiriyoruz.” dedi.

Fiyatların ilk başlarda makul seviyelerde olduğunu aktaran Başlı,”Kestane ilk hasadında 5 ile 8 lira arasında satılıyordu. Şimdi ile az olması nedeniyle 13 ile 15 lira arasında değişiyor. Genelde pazar yerine İstanbul ve Ankara’dan gelen turistlere satıyoruz” dedi.