KONUT ALACAKLARA MÜJDE | Akcakoca Gazetesi

SON DAKİKA

KONUT ALACAKLARA MÜJDE

Bu haber 05 Mayıs 2018 - 12:44 'de eklendi ve 54 kez görüntülendi.

Tüm ülkede olduğu gibi Düzce’de de inşaat çalışmaları hızla devam ederken Bakanlar Kurulu’ndan konut alacaklara müjdeli haber geldi. 31 Ekim tarihine kadar tapu harcı oranı binde 20’den binde 15’e düşürüldü.

Son zamanlarda özellikle Düzce’de konut sayıları hızla artarken yeni inşaat çalışmaları da devam ediyor.

Konut alacaklar için bir müjde de Bakanlar Kurulu’ndan geldi. Resmi Gazete’de yayınlanan Bakanlar Kurulu’nun kararıyla bazı değişiklikler yapıldı. 

Tapu harcında oran 31 Ekim tarihine kadar binde 20’den binde 15’e düşürüldü.  Gayrimenkul sektöründe de önemli bir değişiklik haberi geldi. 

31 Ekim’e kadar konut teslimlerindeki yüzde 18 KDV oranı yüzde 8’e indirildi. Tapu harcı oranını da aynı dönemde yüzde 4’ten yüzde 3’e düşürüldü. Böylece tapu harcında oran 31 Ekim 2018 tarihine kadar binde 20 yerine 15 oldu. 

Bu oran sadece konut ve işyeri alımlarında geçerli olacak, arsa ve arazi alımlarında ise geçerli olmayacak.

Düzenlemeyle 300 bin liralık bir evin tapu masrafı 12 bin liradan 9 bin liraya düşecek. Yapılan bu düzenlemeyle ülke genelinde düşük olan konut satışlarında hareketlilik yaşanması bekleniyor.

diğer taraftan 31 Ekim’den sonra tapu harcı oranlarında ne gibi bir değişiklik yapılacağı da şimdiden merak edilen konular arasında yer alıyor.