Koronavirüs Balıkçıları da Nefessiz Bıraktı | Akcakoca Gazetesi

SON DAKİKA

Koronavirüs Balıkçıları da Nefessiz Bıraktı

Bu haber 24 Mart 2020 - 16:06 'de eklendi ve 1.723 kez görüntülendi.

 

 

Batı Karadeniz’in en önemli limanlarından olan Akçakoca’da koronavirüs nedeniyle balık fiyatları düşerken, balık tezgahları da kapanma noktasına geldi.

Akçakoca Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Mustafa Karakaş yaptığı açıklamada, koronavirüsün balıkçılığı olumsuz yönde etkilediğini söyledi.

Virüs nedeniyle tezgahların kapanma noktasına geldiğini vurgulayan Karakaş, “Koronavirüs bütün ülkemizi etkilediği gibi balıkçılığı da etkiledi. Tezgahlarda satışlar ciddi anlamda dibi görmüş durumda. Virüsten dolayı fiyatlar düştüğü halde satışlarda ciddi anlamda azalma var. Belki bir kaç gün sonra tezgahlar kapatma noktasına gelecek. Zaten sezonun sonuna gelmiş durumdayız. Az çıkan bir balık var. Fiyatlar düşük ve satış da olmayınca tekneleri de kurtarmamakta. Tam olarak koronavirüs balıkçıları da vurmuş durumda ” dedi.

– Balık fiyatları yüzde 40 düştü

Karakaş, tüketim olmayınca fiyatların düştüğünü belirterek, ” Fiyatlarda yüzdelik olarak istavritin kilosu 25 lira iken 15 liraya düştü. Mezgit balığının kilosu da 10-15 liraya kadar düştü. Hamsi 15 liraya kadar düştü. Yaklaşık olarak yüzde 30 ve yüzde 40 oranında düşüş oldu. Stoklarda balık satış yok. Çünkü restoranlar açık değil. Fazla bir tüketim yok şu an. Tüketim olmadığı için ister istemez balıkçılık da durma noktasına geldi. Şartlar daha kötü olacağı için tezgahları da kapatmayı düşünüyoruz. Mevcut bir iki tezgah kapandı. Diğerleri de kapatmayı düşünüyor. ” ifadesini kullandı.