KÖYLÜ KADINLARIN RAMAZAN HAZIRLIKLARI BAŞLADI | Akcakoca Gazetesi

SON DAKİKA

KÖYLÜ KADINLARIN RAMAZAN HAZIRLIKLARI BAŞLADI

Bu haber 05 Mayıs 2018 - 14:16 'de eklendi ve 102 kez görüntülendi.

Akçakocalı köylü kadınlar, Ramazan ayında tüketilmek üzere, imece usulüyle, yufka, mantı, makarna açıyorlar.

Ramazan ayının yaklaşmasıyla birlikte Akçakoca köylerinde kadınlar oruç boyunca tüketilecek, yufka, mantı ve makarnalarını imece usulüyle hazırlamaya başladılar. 

Dadalı köyünden Şükran Öztürk çalışmalarla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

Burada yapılan her şeyden Ramazan ayında misafirlere ikram edeceğiz. Tabiki biz fazlaca yaptığımız için bu Ramazan ayında bitmez. Ramazan sonrasında da bunlardan yiyoruz ve ikram ediyoruz.

Misafirler ile birlikte açma yaptığını ifade eden Öztürk, “Kızlarım, kardeşlerim, gelinlerim ve komşular ile birlikte beraber olduk açma, yapıyoruz. Makarnalarımızı yaptık, şimdi yufka açıyoruz. Yufkamızın hamuruna bir şey katmıyoruz. Sadece su, süt ve un ile yapıyoruz. Aynı şekilde makarnayı da bu malzemelerle yapıyoruz. Ayrıca tirit ve börekler de açıyoruz” dedi.

Gelenek ve görenekleri devam ettirdiklerini belirten Öztürk, şunları kaydetti:

Burada  200-300 kadar yufka yapıyoruz. Güzel kurutulduğunda ve iyi muhafaza edildiğinde asla bozulmaz. Bir seneye kadar dayanabiliyor.

Öztürk, bu işlemin hiçbir zorluğunun olmadığını belirtirken, bir yandan çalışırken bir yandan da sohbet – muhabbet ederek ve çay içip yemek yiyerek günlerini geçirdiklerini aktardı.