MELEN BARAJI ÇEVRESİ TEMİZLENİYOR… | Akcakoca Gazetesi

SON DAKİKA

MELEN BARAJI ÇEVRESİ TEMİZLENİYOR…

Bu haber 07 Kasım 2017 - 12:01 'de eklendi ve 71 kez görüntülendi.

Bu Yılın Sonunda Su Tutmaya Başlayacak Olan Melen Baraj Havzası’nda Su Kalitesinin Arttırılması Amacıyla Baraj Havzası İçinde Bulunan Ağaçların Temizliğine Başlandı.

Akçakoca Orman İşletme Müdürlüğünün  iki hafta önce  50 kişilik bir ekiple başlattığı  kesim işlerinin i 2018 yılı Nisan ayında bitirilmesinin planlandığı öğrenildi.

İstanbul’un 2071 yılına kadar su ihtiyacını sağlayacak olan Melen Barajı Projesi için bir yandan inşaat çalışmaları devam ederken, bir yandan da havza su akışına uygun hale getiriliyor. Çalışmalar kapsamında yapımı süren baraj havzasında bulunan ve su altında kalacak olan ormanlık alanlar ile kamulaştırılmış  araziler üzerinde bulunan fındık, ağaç ve diğer diri örtü kesilerek  su tutulacak sahadan uzaklaştırılıyor.

 

 

Yıl sonunda su tutmaya başlayacak olan baraj havzası içinde bulunan ağaçların sahadan temizlenerek su kalitesinin arttırılmasına yönelik çalışmaları yerinde inceleyen Akçakoca Orman İşletme Müdürü Zafer Ekinci, “ Yaklaşık 20 gün önce Baraj havzasının Akçakoca sınırları içinde bulunan 5 bin dönümlük alanda örtü temizliğine başladık. 50 kişilik ekiple yürüttüğümüz  kesim işleri  hızlı bir şekilde devam etmekte  ve 2018 yılı Nisan ayında bitirilmesini hedefledik. Alanın %80 ni fındıklık geri kaqlanda kestane kayın ve ceviz ağırlıklı orman oluşturuyor. Elde edilen ürün DSİ VE Orman genel müdürlüğü arasındaki protokolle değerlendirilecek “ dedi.